Článek
Režim v areálu někdejších muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, je nyní podobný jako v bývalých vojenských újezdech. Intenzita ostrahy prostoru v současnosti odpovídá tomu, že zde byla dokončena pyrotechnická očista a areál není využíván k původnímu účelu, uvedl Marek Vala z ministerstva obrany.
V areálu v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, podle českých bezpečnostních složek byli do exploze zapojeni agenti ruské tajné služby.
Areál o rozloze 346 hektarů je obehnaný klasickým plotem a takzvaným žiletkovým plotem. Na mnoha místech jsou však ploty poškozené a lze se tak přes ně bez potíží do areálu dostat.
„V současné chvíli je tam bezpečnostní režim minimální. Je na úrovni monitoringu. Odpovídá režimu, který je například v Brdech na dopadových plochách. Jsou tam výstražné cedule, aby tam lidé nevstupovali,“ řekl ve středu mluvčí Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Jan Sotona.
Právě VLS by měly v budoucnu na základě rozhodnutí vlády všechny pozemky v areálu získat. Zatím se jim to povedlo ze dvou třetin. Na převážně lesních pozemcích již hospodaří. „O budoucím využití areálu se aktuálně jedná. Právě od rozhodnutí o budoucím využití areálu se budou odvíjet také investice do technického zabezpečení areálu i intenzity jeho ostrahy. Definitivní rozhodnutí se však bude dát učinit až ve chvíli, kdy se povede scelit všechny pozemky,“ uvedl Vala.
Vlastníci pozemků na ně po domluvě s VLS vstupují přes vrátnici. Jelikož se hloubkový pyrotechnický průzkum po explozích uskutečnil jen na vybraných místech areálu, nesmí se v něm podle Sotony například orat.
Někdejší sklady jsou nyní prázdné, munice byla z Vrbětic odvezena. Ze dvou vybuchlých skladů jsou nyní patrné pouze základové desky. Okolo nich zůstávají rozházené kusy betonu, cihel, drátů, ale i například dřevěných beden. Funkční však zůstává v areálu několik zrekonstruovaných objektů Vojenského technického ústavu. „Jsou samostatně zabezpečeny oplocením, elektronicky, kamerovým systémem i nepřetržitou fyzickou ostrahou,“ uvedl Vala.