Článek
Rektor kritizuje vládu za to, že ve čtvrtek sice zrušila pracovní povinnost budoucím lékařům, kteří se tak konečně vrátí ke studiu, ale v nemocnicích nechala v plném nasazení v boji s pandemií desítky budoucích laborantů a zdravotních sester.
Budoucí laboranti, biologové a fyzioterapeuti pracují v nemocnicích a po nocích se připravují na zkoušky
„Pro studenty je situace dlouhodobě neudržitelná, protože přes den pracují, a přitom mají absolvovat výuku a připravovat se na zkoušky,“ uvedl rektor. Podle něj si vysokoškoláci, kteří se intenzivně zapojili do boje s koronavirem, zaslouží finanční odměnu.
Neuvedl, jak by měla být vysoká. Je to prý plně na uvážení vlády. Mělo by jít alespoň o symbolické poděkování. Vláda ve čtvrtek prodloužila výjimečný stav v zemi až do 23. prosince a právě při této příležitosti zrušila pracovní povinnost budoucím lékařům. Na ostatní ale zapomněla.
Částečné otevření vysokých škol využije jen menšina
V případě Masarykovy univerzity tak toto rozhodnutí znamená, že se ke studiu vrátí 250 posluchačů, dalších 160 ale nadále pracuje a u toho se po nocích připravuje na zkoušky. Jsou to budoucí laboranti a biologové, v nemocnicích pomáhají také budoucí fyzioterapeuti.
Bareš v této souvislosti připomněl, že to byli právě studenti, kdo hned na jaře na počátku pandemie nabídl veřejnosti pomoc. V Brně vznikla iniciativa Muni (zkratka Masarykovy univerzity – pozn. red.) pomáhá.
Svoji pomoc přes ni nabídlo především ve svém bydlišti, a to na území Česka i Slovenska, celkem 3800 studentů. Dodnes někteří z nich nosí seniorům obědy, léky či nákupy. Jiní hlídají děti nebo doučují mladší žáky.