Článek
„Z pohledu vos byla letošní sezona díky vlhčímu létu celkem příznivá, může jich být letos možná trochu víc než v minulých suchých létech,“ řekl Právu Martin Třešňák z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Že trápí a hlavně svým bodnutím ohrožují lidi ke konci léta, je už tradiční. „S ohledem na roční dobu jsou koncem léta vosy více vidět a více se dostávají do kontaktu s člověkem. Vylíhly se nové generace, početnost vos v hnízdech narostla a hledání potravy je pro ně náročnější. Proto je častěji potkáte při pití limonády, pojídání ovoce a podobně,“ vysvětlil Třešňák, koordinátor národního programu pro ochranu biodiverzity, s tím, že je to běžné chování vos.
Muž zemřel po útoku vos na alergickou reakci
Nezbývá než to ještě pár týdnů vydržet. Původní kolonie zanikají na podzim. Dělnice hynou a oplozené samičky přečkávají zimu v úkrytech. Bude-li i nadcházející zima mírná, přežijí budoucí královny snadněji a na jaře se hned pustí do zakládání nových kolonií. Základ budoucího hnízda stavějí samy, až později za ně přebírají práci první generace dělnic, které se starají o dostatek potravy pro další larvy.
„Po letech zkušeností musím říct, že se agresivita jedovatého hmyzu liší i v určitých oblastech. Záleží na tom, čím se krmí, jestli mají třeba v blízkosti pole máku. Nicméně pokud jde o počty výjezdů a jejich závažnost, nedokážu přesně říci, kdy jde o vosy a kdy o včely nebo sršně, protože to evidujeme jako bodnutí hmyzem nebo anafylaktický šok,“ vysvětlila mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.
V německé škole zaútočily na děti vosy, 14 zraněných
Víc bolí bodnutí včely
„Je pravda, že za poslední dva měsíce zaznamenali dispečeři tísňové linky 155 zvýšený počet výjezdů k osobám, které bodla vosa či včela a rozvinula se u nich alergická reakce. Záchranáři tak vyjeli na pomoc padesáti pacientům, z nichž deset bylo ve vážném ohrožení života,“ uvedla.
„Posledním výjezdem k pacientovi s alergickou reakcí na hmyzí bodnutí byl zásah na území Prahy-západ, kdy záchranáři i lékař spěchali k ženě, která při jízdě na kole dostala žihadlo. Pacientka si záchranářům stěžovala na silnou nevolnost, ztěžka se jí dýchalo, po těle měla vyrážku a cítila tlak na prsou. Nikdy dřív tak bouřlivou reakci na bodnutí hmyzem neměla. Záchranáři ženě po vyšetření podali nezbytné léky a transportovali ji do spádové nemocnice,“ dodala mluvčí záchranky.
Medová katastrofa. Včelaři dokonce musí své včely naopak krmit
Podle zdravotníků se však závažné, život ohrožující alergické reakce objevují asi u jednoho procenta osob.
Bolestivější bývá bodnutí od včely medonosné, která zanechává kvůli zpětnému háčku žihadlo v ráně i s jedovatým háčkem. Proto by se mělo žihadlo vytahovat opatrně, ideální je uchopit ho pinzetou pod váčkem, aby se do rány nevstříkl jed, který bolest zhorší.
Proti vosímu bodnutí podle babských rad funguje cibule, citron a ocet, běžnou ránu po bodnutí včelou je vhodné zneutralizovat něčím zásaditým, například mýdlovým roztokem nebo jedlou sodou.