Hlavní obsah

Vondráček: Politiku Fica nechci komentovat, vztahy se Slovenskem napravíme

13:20
13:20

Poslechněte si tento článek

Slováci jsou mi blízcí, věřím, že vztahy s nimi napravíme, říká v rozhovoru pro Novinky místopředseda ANO Radek Vondráček. Nálepku, že je jeho hnutí proruské, odmítá, Ukrajině chce prý pomáhat. Vládní spolupráci se Stačilo!, které chce vyvolat referendum o EU a NATO, nicméně nevyloučil. Po volbách bude prý ANO jednat se všemi.

Foto: Petr Horník, Novinky

Místopředseda Sněmovny Radek Vondráček

Článek

Chtěl byste být příštím ministrem zahraničí, pokud ANO vyhraje volby?

V rámci hnutí ANO jsme to neřešili. Jsem místopředseda zahraničního výboru a zajímám se o korespondenční volbu. Vždycky mě zajímala zahraniční politika, koneckonců jako předseda Sněmovny jsem čtyři roky zastupoval Česko ve světě. Zastupoval jsem i prezidenta Miloše Zemana na prezidentských summitech. Zahraniční politika je mi blízká.

Současná vláda Petra Fialy (ODS) podezírá ANO, že by kurz zahraniční politiky změnilo. Místo Západu prý Česko povedete na Východ.

To je zoufalství této vlády. Snaží se odvádět pozornost od ekonomické situace země, a tak stále recykluje jedno téma. Už jsem viděl billboard s premiérem a nápisem: Západ, nebo Východ. Je to klišé a nikoho to nezajímá.

Koalice Spolu je možná prozápadní, ale maximálně do Bruselu. Těžko hledá cestu k nové administrativě Donalda Trumpa. Roky se vládní strany vychloubaly, že je pro ně transatlantická vazba nejdůležitější, ale teď ji samy torpédují. Podívejte se na příspěvek Víta Rakušana (STAN) na síti X, kde spojil Elona Muska a Hitlera. A dosud to nedal pryč a neomluvil se.

Fiala nevidí důvod pro obnovení česko-slovenských vládních jednání

Domácí

A táhli byste nás na Východ, nebo na Západ?

My jsme ve střední Evropě a nikam nejdeme. Chceme mít místo prázdných frází reálnou politiku. Chceme si vytvářet spojenecké vazby.

S kým?

Například s Rakouskem, které je naším přirozeným partnerem a sousedem. Se Slovenskem. Nikdy nebyly naše vztahy se Slovenskem tak ohrožené jako nyní chováním vlády.

Počkejte, které vlády?

Naší, samozřejmě. Společné konzultace zrušila naše vláda.

A mohla dělat něco jiného, když vidí, jak se slovenská vláda chová? Máme mlčet k tomu, že si slovenský premiér Robert Fico jezdí do Moskvy třást rukou s Vladimirem Putinem?

A kdo jiný než my by si to se Slováky měl říkat osobně? Vzkazováním přes sociální sítě a přes média nic nevybudujete. V4 je v troskách, ačkoliv zesilovala náš hlas v Evropské unii.

Říkalo se, že „stejně ti Češi a Slováci udělají všechno stejně“. Ale to už neplatí a je to velká ztráta. Chybí to. Věřím, že to napravíme.

Ale v troskách přece není kvůli nám. Mezi Maďarskem, Slovenskem, Českem a Polskem se ukázaly velké názorové rozdíly v zahraniční politice.

Já si pamatuji V4 jako předseda Sněmovny. Maďaři a Poláci nebyli ani tehdy naladěni na stejnou vlnu, ale dokázali spolupracovat. Češi a Slováci byli takové pojítko. Byli jsme vždy vnímáni, že jsme jednotní. Říkalo se, že „stejně ti Češi a Slováci udělají všechno stejně“. Ale to už neplatí a je to velká ztráta. Chybí to. Věřím, že to napravíme.

Polovina Slováků nesouhlasí s cestou premiéra Roberta Fica do Moskvy

Evropa

A co byste řekl Ficovi k tomu, že jede za Putinem? Přece to není v pořádku ve chvíli, kdy jsou na Ukrajině kvůli Putinovi zabíjeni tisíce civilistů. Musíte na to mít názor.

Mám názor, Slováci jsou mi blízcí, mám tam hodně kamarádů. Mimochodem, Bratislava i Vídeň jsou mi z Kroměříže vzdáleností blíž než Praha. Ale já respektuji, že Robert Fico je premiér suverénní země. Co my tu máme za disciplínu vzkazovat Slovákům něco z Prahy? Copak takhle něco vzkazujeme do Rakouska?

Ale i Německo jsme kritizovali, když tam jejich kancléřka Angela Merkelová pozvala migranty. Ohradili jsme se proti tomu, protože to ovlivnilo celou Evropu. A Ficovo chování ji ovlivňuje rovněž.

Ale nikdo Německu nezrušil společná mezivládní jednání. Nikdo nedělal konkrétní diplomatické negativní kroky vůči Německu. To si nikdo nedovolil.

Když jeden politik z Evropské unie koná kroky, které ohrožují ostatní země, tak se přece mohou ozvat. A pokud Fico říká, že zablokuje finanční pomoc Ukrajině, ostatní evropské země to může ohrozit.

Slovensko má opravdu vážný problém v dostupnosti energií kvůli své geografické poloze. To není proto, že by zaspalo. Mají diverzifikaci energií možná lepší než my. Ale pro zemi velikosti Slovenska je pět set milionů eur na tranzitních poplatcích moc, navíc to znamená zdražení energií. Slovensko je průmyslová země a zdražení na něj těžce dopadá. Fico dělá vše, aby dodávky zajistil. Byl i v Ankaře a byl i v Moskvě.

Slovensko dostává ruský plyn přes TurkStream

Ekonomika

A vy byste pochopil, kdyby český premiér jel v této době shánět plyn do Moskvy?

To je to novinářské kdyby. Nejsme ve stejné situaci jako Slovensko a nikdy nebudeme. Slovensko je momentálně ve velmi složité situaci, ale protože je tam Fico, který kritizuje Brusel, Unie mu nijak zvlášť nepomáhá. Nechci komentovat politiku Roberta Fica. Už kvůli kamarádům, které na Slovensku mám, si moc přeju, aby se to tam zklidnilo. Aby spolu lidé začali mluvit. Každý člověk má právo na vyjádření názoru, ale současné demonstrace a protesty jsou jen politický střet, který se přesunul na ulici. Politický střet v demokratické zemi by se měl soustředit do parlamentu.

V Evropském parlamentu vaše frakce Patrioti pro Evropu nehlasuje pro rezoluce, které mají Ukrajinu podpořit. Místopředseda ANO Karel Havlíček by chtěl zrušit i českou muniční iniciativu. Tak jaký máte postoj k Ukrajině? Podporovala by ji vaše vláda, nebo ne?

Na nás se snaží nalepit tunu nálepek, ale pořád platí, že jsme jediná strana, která sama přímo finančně přispěla Ukrajině. Náš pan předseda Andrej Babiš se už při první vlně uprchlíků velmi angažoval jako osoba. Nikdy jsme neřekli, že bychom odepřeli pomoc Ukrajině. Nedává smysl jí nepomáhat ani vojensky, protože pak by se Ukrajina dostala do neřešitelné krizové situace. My jsme jen říkali, že řešení války nenajdete na bojišti. Že se má usilovat o zastavení palby a že se má zasednout k jednacímu stolu. S příchodem Donalda Trumpa se tento náš postoj stává mainstreamový. Za to jsem rád.

Do této doby tam zbytečně umřely tisíce lidí. Ukrajinský národ je největší oběť. Zdevastovaná země. Je potřeba najít cestu. Doufat ve vojenské vítězství není reálné.

Donald Trump není dokonalý a není nutné k němu nekriticky vzhlížet. Ale věřím, že přinese změnu.

Věříte, že Trump dosáhne míru na Ukrajině? Teď to spíš vypadá, že ho zajímá víc Grónsko.

Donald Trump není dokonalý a není nutné k němu nekriticky vzhlížet. Ale věřím, že přinese změnu. „Faktor Trump“ už se projevuje v řadě témat, například u Green Dealu.

Trump také prosazuje, aby členské země NATO zvýšily výdaje na obranu. Hovořil o pěti procentech HDP, reálnější by ale byla dohoda na třech. S tím souhlasíte?

Je to člověk z byznysu. Tuhle taktiku používá běžně. Trump řekne pět procent a najednou se zjistí, že tři procenta by byla méně bolestná. I když předtím byla dlouhá debata jen o dvou procentech HDP.

Je pravda, že dlouhá léta byla Evropa pod ochranou Spojených států. Teď už se musíme stát spíš partnerem USA. A bude nás to něco stát. Měli bychom se však snažit mít armády funkční, aby spolu dokázaly spolupracovat. Měli bychom vést debatu o tom, jak je na tom například protivzdušná obrana Česka. Víme, že se během konfliktu na Ukrajině akceleroval vývoj a význam dronů. Jak jsme na to připraveni? Co se pro to udělalo?

Československo dávalo na armádu až 20 procent rozpočtu

Domácí

Proti zvyšování výdajů na obranu tedy nejste?

Je to nevyhnutelný důsledek toho, že svět už není tak bezpečné místo, jako byl třeba před deseti lety.

Budeme se bavit s každým. Budeme to dělat stejně jako v roce 2017. To jsme se sešli jak s ODS, tak i s TOP 09.

Pokud vyhrajete příští volby, budete zřejmě potřebovat koaličního partnera. Strany stávající vládní koalice odmítáte, zbývá vám tedy SPD, případně Stačilo! či Motoristé, pokud se do Sněmovny dostanou. Jsou pro vás takové strany přípustné? SPD i Stačilo! chtějí referendum o EU a NATO.

Odpovídáme na tohle pořád stejně. Medvěd ještě běhá po lese a nebudeme ho porcovat. Uvidíme, jak volby dopadnou. Budeme se ptát na program, na definici zájmů Česka. Pokládám za škodlivé, že se současné vládní strany pokládají za jediné demokraty a ostatní označují za proruské síly, dezoláty nebo i hůř. Byl bych rád, kdybychom se vrátili ke standardnímu politickému střetu. Místo toho se společnost jen polarizuje řečmi: „Buď my, nebo jste v Rusku.“

Budeme se bavit s každým. Budeme to dělat stejně jako v roce 2017. To jsme se sešli jak s ODS, tak i s TOP 09. Nedomluvili jsme se, nešlo to. Ale sešli jsme se. I když uznávám, že personálně si to s některými lidmi ze stávající koalice nedokážu představit.

A s lidmi, jako je Daniel Sterzik alias Vidlák ze Stačilo!, si to představit umíte?

Toho pána jsem donedávna neznal. Jsme na startovní čáře. Uvidíme.

Stačilo! odstřihne komunisty od státního příspěvku

Volby

Nemáte tedy v plánu jasně říci: nechceme komunisty ve vládě, nechceme být ve vládě se stranami, které chtějí odejít z EU a NATO?

Já si počkám. Výsledky Stačilo! zatím stejně nejsou moc přesvědčivé, v průzkumech jsou na hraně pěti procent.

Dostal jste v hnutí ANO na starost oslovit Čechy, kteří žijí v zahraničí, aby volili hnutí ANO. Jak to probíhá?

To dělá každá politická strana. Chtěl bych, aby korespondenční volba proběhla důstojně a aby lidé volili informovaně. Aby i Češi v zahraničí věděli, co se v Česku děje. A aby lidé věděli, jak volit, jak se zaregistrovat v tom systému.

Pro korespondenční volbu máme svět rozdělený na čtyři části a podle toho, v jaké z nich člověk hlasuje, tak jeho hlas připadne ke čtyřem největším krajům. Kdybych žil v Argentině, tak i když pocházím z Kroměříže, můj hlas by byl vylosován třeba do Moravskoslezského kraje nebo do Prahy.

Kromě principiálních připomínek, které jsme ke korespondenční volbě měli, jsme měli i technické. Nebyly vypořádány a stále platí. V Německu nebo Rakousku volí lidé i ze zahraničí do regionu, odkud pochází. Tedy do obce nebo místa, ke kterému mají nějaký reálný vztah. U nás toto neplatí. Jako právníka mě volby a tyto procesy dlouhodobě zajímají.

A jak budete Čechy v zahraničí oslovovat? Online, nebo se chystáte k nějakým osobním setkáním v místě, kde je větší česká komunita?

Žijeme ve svobodném světě a nevíme přesně, kde jsou čeští občané. V zemích, kde není vízová povinnost, mohou žít a pracovat a nemusejí nic hlásit. Vycházíme z veřejných informací. S ústavně-právním výborem jsme například uspořádali besedu s krajany v Kodani na téma, zda se zajímají o dění v Česku. Ptali se nás a aspoň viděli, jak se k sobě chováme navzájem.

Velká část kampaně poběží přes sociální sítě, to má nejvyšší dosah. Když bude zájem a budeme vědět, že se tam nachází větší komunita, na setkání do zahraničí i zajedeme. Chceme se bavit o tom, co trápí Česko a co by chtěli oni, aby se změnilo, co pro ně Česko může udělat.

ANO se dosud v zahraničí moc nedařilo, většina Čechů tam volila vládní strany. Myslíte si, že se to mění?

O to se klidně vsadím. Říkal jsem to už v době, kdy se přijímal zákon o korespondenční volbě. Říkal jsem koalici, ať nás neobviňuje, že zákon nechceme kvůli tomu, že máme v zahraničí méně voličů. Protože to se mění, naředí se to. Je to stejné jako v Česku. Ve větších městech máme nižší procenta než v regionech. To stejné bude platit i v zahraničí. Tam dosud volili hlavně lidé ve městech. Až dojdou hlasy i z regionů, může se ukázat, že jsme oslovili lidi na venkově. I nového amerického prezidenta Donalda Trumpa volilo víc lidí na venkově než velká města.

Korespondenční volba na podzim poprvé na scéně. MZV připravilo informační kampaň

Parlamentní volby

Výběr článků

Načítám