Článek
„Mám s ním problém, ale on odpovědnost odmítá. Proto jsem nařídil audit a na základě jeho výsledku budu jednat. Takto je nastaven služební zákon. Musím mít nějaký podklad,“ řekl v neděli v České televizi Vojtěch.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se Policara zastala. „Ministerstvo zdravotnictví postupovalo velmi obezřetně. Obdivovala jsem náměstka Policara, který z toho nespal,“ uvedla v neděli na Primě. Podobně o Policarovi ještě začátkem března hovořil i premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho jméno zmínil, když vyzdvihoval, že na ministerstvu jsou lidé, kteří „makají od rána do večera“. Hájil tak postavení tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného, který se měl podle premiéra vypořádat i s několika nekompetentními zaměstnanci.
Omezení otevírací doby bylo nezákonné, zopakoval ministerstvu soud
Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) včera na Primě označil masívně rušená nařízení za katastrofální výsledek. Benešovou zkritizoval, že vláda více nevyužívala vládní právníky anebo si špičkové odborníky nenajala.
„Řádné zdůvodnění? Kaučukový pojem“
Ministryně se bránila, že rozhodování byla narychlo a v bezprecedentní situaci. „Vláda zasedala i v noci mnohokrát do týdne. A museli jsme bryskně reagovat na epidemickou situaci. Prvotní, nad čím se rozhodovalo, bylo zachování zdraví lidí,“ zdůraznila.
Pořád dokola. I květnové opatření o rouškách bylo nezákonné, rozhodl soud
Pozastavila se nad tím, že soudům vadí, že nejsou opatření dostatečně odůvodněna. „Řádně odůvodněna,“ opravil ji Pospíšil. „To je kaučukový pojem. Některý soudce chce zkrátka podrobné zdůvodnění,“ odtušila ministryně. „Bylo to emocionální vypětí. Všichni se snažili zabránit hlavně úmrtím, zachránit životy a zdraví. Lehce se to potom kritizuje, když režim je teď jiný. Já 17 odsudků nepovažuji za katastrofu. To není zas tak špatný výsledek,“ uvedla.
Nezákonné! Soudy cupují vládní nařízení, ministerstvo nerespektuje ústavu, varuje právník
Podle ní ministerstvo vnitra eviduje asi 200 žádostí o náhradu škody a uvidí se, jak se s nimi soudy vypořádají. „Všichni budeme chtít vědět, kde se stala chyba. Ta situace se může opakovat. Za půl roku tu můžeme zase sedět s respirátory. Je třeba to analyzovat a vzít si ponaučení,“ uzavřela Benešová.