Článek
Doporučení v pondělí představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) společně s velvyslancem při OECD Petrem Gandalovičem a s vedoucím pracoviště OECD pro ČR Falilou Fallem.
Podle zprávy OECD by omezení rizikového chování, tedy kouření a konzumace alkoholu, na zdravou úroveň mohlo vést k prodloužení střední délky života o téměř 3,5 roku. Ministr Vojtěch uvedl, že počítá s dalším zvyšováním spotřební daně na cigarety i alkohol.
Daň na sladké se zatím nechystá
„Alkohol je u nás zdaněn nejméně ze zemí OECD a v konzumaci jsme na třetí příčce. To není nic, čím bychom se mohli chlubit,“ řekl Vojtěch s tím, že navýšení daně by mělo být postupné, ne skokové. Zpráva OECD navrhuje i jiné způsoby, jak s alkoholem bojovat.
Zdanění sladkých a tučných jídel zatím považuji za ne úplně odzkoušený experiment.
„Další opatření ke snížení spotřeby alkoholu by mohla zahrnovat zákaz reklamy, omezení prodejních míst a posílení preventivních programů zaměřených na ohrožené skupiny, které zpravidla konzumují více alkoholu,“ píše se ve zprávě, která navrhuje i posílení počtu policistů provádějících náhodné dechové zkoušky na silnicích.
OECD ČR doporučuje i víc zdanit vysokokalorické potraviny, například tučná či sladká jídla. „Takovou daň je vhodné dále doplnit dalšími opatřeními zaměřenými na podporu zdravějšího životního stylu a v konečném důsledku na snižování výskytu obezity,“ stojí v doporučení.
Podle ministra Vojtěcha by ale ČR měla počkat, až jak se takové zdanění osvědčí v zemích, které už to zavedly. „Zdanění sladkých a tučných jídel zatím považuji za ne úplně odzkoušený experiment. Uvidíme, jak se to osvědčí v jiných zemích,“ řekl Vojtěch.
Posílení praktiků
ČR by podle OECD měla posílit financování zdravotní péče. „Výdaje ČR do zdravotnictví nejsou vysoké, ale výsledky jsou velice dobré. Výdaje budou postupně muset narůstat, je třeba diskutovat například zvýšení příspěvků ze strany zaměstnavatelů,“ řekl Fall.
Podle Vojtěcha je důležitým krokem ke zlepšení poskytování zdravotní péče také reforma primární péče a posílení role praktických lékařů, kterou resort chystá.
„Ve vyspělých zemích mají praktičtí lékaři větší kompetence, u nás musí bojovat se silnými administrativními bariérami, nemohou například předepisovat určité léky a provádět určité výkony. Chceme to odbourat,“ řekl Vojtěch s tím, že už dnes mohou praktici předepisovat například chronickým pacientům léky, které dříve nemohli.