Hlavní obsah

Vojenským materiálem jsou nově i svítilny pod zbraň. Policie změnu zpochybňuje

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Ministerstvo průmyslu a obchodu zařadilo svítilny pod pistole a pušky do kategorie vojenského materiálu. Podle ministra Lukáše Vlčka (STAN) tak reaguje na nové evropské směrnice. Krok zpochybňuje nejen policejní ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, ale také střelci a prodejci.

Foto: Česká zbrojovka

Pistole České zbrojovky na pozvánce na zbrojní veletrh Idet 2019

Článek

Podle policejních odborníků by svítilna pod zbraň neměla být vojenským materiálem. „Naše ředitelství si není vědomo, že by svítilny určené k montáži na střelné zbraně byly vojenským materiálem podle zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem,“ reagoval vedoucí oddělení ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Martin Němec.

Připouští ale, že názor policejních expertů v tomto případě není podstatný. „Nicméně ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, není gestorem výše uvedeného zákona. Tím je ministerstvo průmyslu a obchodu. Konkrétně vojenský materiál má na starosti Licenční správa,“ dodal.

Střelci zařazení rozporují, prodejce vidí jiné důvody

„Ze stanoviska, které máme k dispozici je patrná velice zvláštní argumentace, která je v podstatě opřena o marketingové popisy daných výrobků, a nikoliv například o datasheety výrobce. Dle přílohy k vyhlášce je patrné, že v klíčové skupině vojenského materiálu SVMe 1, která dopadá na ruční palné zbraně, není nikde mezi příslušenstvím definováno cokoliv, co by byť jen vzdáleně připomínalo svítilny,“ říká Jakub Smetánka ze střeleckého sdružení LEX.

Vyšetřovací komise neshledala pochybení v postupu policie během střelby na fakultě

Domácí

Největší prodejce svítilen v Česku vidí ve změně nejen komplikace v podobě zvýšené administrativy, ale i kroky, které nereagují na evropský seznam, nýbrž na střelbu na pražské filozofické fakultě. Od tragických událostí je podle něj vůči střelcům přitvrzováno, včetně omezování doplňků ke zbraním.

„Dovoz to zkomplikuje. Každého kupujícího budeme muset evidovat a on nebude smět zboží ze země vyvézt, což nezkontrolujeme. Myslím si, že to je reakce na střelbu na fakultě, než reakce na evropský seznam. Licenční správa nicméně se mnou jedná, třeba se to změní,“ myslí si šéf firmy Eurolamp Tomáš Tureček.

Oslepení a efektivní zaměření střelby

Podle mluvčího ministerstva je důvodem zařazení i to, že silné výkony svítilen mohou způsobit dlouhotrvající oslepení osvícené osoby a ve spojení s laserem je zaměřování efektivnější.

„Pokud svítilny navíc umožňují použití laserového modulu k rychlému zamíření zbraně, stává se zamíření u pistolí, samopalů a útočných pušek na krátké vzdálenosti vysoce efektivním. V neposlední řadě použití takových svítilen proti zasahujícím bezpečnostním jednotkám má za následek vyřazení jejich přístrojů nočního vidění,“ uvádí Marek Vošahlík.

„Ministerstvo na základě odborného stanoviska informovalo, že konkrétní typy svítilen se vyznačují parametry, na základě kterých spadají pod položky uvedené na společném seznamu vojenského materiálu Evropské unie. To neznamená, že je jejich dovoz nebo vývoz zakázán, ale že podléhají ze strany členských států Unie kontrole, aby nebyly v rámci dovozu nebo vývozu zneužity nežádoucím způsobem,“ vysvětlil změnu ministr Vlček.

Útoků ve školách přibývá. Cvičení by měla být povinná, míní střelecký instruktor

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám