Článek
"Máme indicie, které nasvědčují tomu, že to tak skutečně je," řekl Fulík. Ministerstvo podle něj vyšetřování případu ukončí do 14 dnů. "Pak se chceme jednoznačně rozhodnout o budoucnosti vyšších řídících důstojníků," řekl.
Matonoha působil v brigádě rychlého nasazení v afghánské provincii Lógar. Na přilbě tam nosil symbol brigády SS Dirlewanger. Média přišla také s informací, že údajně zfalšoval své maturitní vysvědčení.
Nacistické symboly v Lógaru podobně používal i další voják Jan Čermák. Ministr obrany Martin Barták kvůli tomu nechal oba propustit z armády. Zároveň postavil mimo službu jejich velitele Petra Procházku a generála Jiřího Halašku zodpovídající za velení vojsk v operacích a to do doby, než se případ vyšetří. [celá zpráva]
Pokud by se potvrdilo, že Matonoha nosil nacistické symboly už při dřívějším působení v Kosovu a armáda navíc nevěděla o jeho dezerci z francouzské cizinecké legie, šlo by o velmi vážný problém, připustil dnes Fulík. Ministerstvo i vedení armády totiž zdůrazňuje, že šlo o selhání jednotlivců, které by nemělo vrhat stín na celou armádu.
Fulík dnes nicméně připustil, že obrana si je vědoma systémových problémů, které mohly vést k přijetí problematických vojáků. "Ti tři vojáci propuštění v posledních dnech byli přijati v letech 2001 a 2002. V té době platil systém, který poskytoval určitou míru filtrace, a dnes vidíme, že nebyla dostatečná," řekl.
Jeden skandál za druhým
Počátkem týdne musel z armády odejít také Lukáš Sedláček, jenž se přiznal, že spoluzakládal a pomáhal cvičit extremistickou organizaci White Justice. Ta údajně připravovala teroristické útoky a plánovala únosy policistů a "vysoce postavených Židů".
Armáda v posledních dnech čelila i dalším skandálům. Vojáka podezřelého z výroby a distribuce drog dnes zadrželi příslušníci Vojenské policie a Policie ČR. [celá zpráva]