Článek
Podle novely zákona o vojácích, kterou schválil parlament a podepsal prezident, a podle vyčleněné sumy peněz, by od 1. července měl každý voják dostat v průměru přidáno přes dva tisíce korun měsíčně.
Rakušan řekl senátorům z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, že analýza srovnávající odměňovaní bezpečnostních sborů ukázala, že kvůli přidávání v armádě se rozevírají nůžky hlavně mezi platy vojáků a policistů.
Ministr se proto chystá příští týden vládě navrhnout, aby rozhodla o mimořádném navýšení rozpočtu ministerstva vnitra o více než miliardu korun už na letošní rok.
„Pokud by takový materiál byl schválen, tak na jedno místo policisty by připadalo od července o čtyři tisíce korun navíc,“ řekl ministr senátorům.
Policistů je více než 40 tisíc a hasičů přes deset tisíc. V případě, že by od července dostali všichni navíc čtyři tisíce korun měsíčně, tak by vnitro potřebovalo letošní rozpočet navýšit o 1,2 miliardy korun.
Kolik konkrétně dostanou přidáno vojáci, není ještě jasné, protože ministerstvo obrany teprve dokončuje propočty pro jednotlivé hodnosti a funkce. „Platí ale slova paní ministryně, že zvýšení nebude v řádu stokorun, ale tisícikorun,“ řekl Novinkám mluvčí obrany David Šíma.
Ministerstvo nicméně počítá s tím, že mezi vojáky ještě letos navíc rozdělí 375 milionů korun. Pokud se tyto peníze rozpočítají mezi 28 tisíc vojáků, kteří v armádě, vojenské policii a u vojenského zpravodajství slouží, a vydělí šesti měsíci, které do konce roku zbývají, tak by měl každý v průměru dostat 2,2 tisíce korun měsíčně navrch.
Metnar: přidat mohla vláda už dávno
Podle předsedy branného výboru Sněmovny Lubomíra Metnara (ANO) je navyšování platů vojákům a policistům chvályhodné, ale je zarážející, že to vláda neudělala již dříve, i když to opozice několikrát navrhovala. „Nyní chce navyšovat benefity tři měsíce před volbami, takže nemám pochyb o tom, že jde pouze o předvolební kampaň,“ řekl Novinkám Metnar.
Příslušníkům bezpečnostních sborů se od letošního ledna zvedly platy o 1500 korun. Policisté a hasiči, kteří loni na podzim proti špatným podmínkám protestovali, navíc dostali ještě tisíc korun měsíčně jako stabilizační příplatek.
Průměrný plat policistů byl loni 58 tisíc korun hrubého. Podle analýzy, kterou si nechal Rakušan vypracovat, je nyní průměrný hrubý výdělek vojáků proti policistům přibližně o tři až sedm tisíc korun vyšší. „Tento rozdíl je zhruba poloviční, pokud se doba služby přepočítá na stejně dlouhou pracovní dobu, protože běžný služební týden policistů a hasičů je 37,5 hodiny a vojáků 40 hodin,“ stojí v analýze, kterou má redakce k dispozici.
Schválené zvyšování platů vojáků tento rozdíl od léta ještě navýší, ale jen u příslušníků, kteří slouží v uniformě krátkou dobu. „Naopak na příslušníky sloužící ve stejných kategoriích déle než čtyři roky nebude mít novela žádný dopad,“ říká studie.
Nejvíce v bezpečnostních sborech berou hasiči a to hlavně kvůli propláceným přesčasům, kterých mají průměrně 80 hodin měsíčně. Na základních pozicích brali podle analýzy v roce 2023 hasiči průměrnou mzdu 51 tisíc, policisté 43 tisíc a vojáci 46 tisíc korun.
Ministerstvo obrany prosadilo zlepšení finančních podmínek vojáků proto, že se armádě dlouhodobě nedaří nábor nováčků a navíc začali uniformu ve větší míře svlékat i zkušení vojáci. O špatné personální situaci mluví i Rakušanova analýza, podle níž chybí 20 procent vojáků, policistů 13 procent a hasičů jen dvě procenta.
Obrana v novele zákona prosadila, že se pro nedostatková místa, jako jsou armádní lékaři nebo zubaři, zvýší náborový příplatek z 250 tisíc korun až na milion.
Zároveň se navýší stabilizační příspěvek, který je momentálně sedm tisíc korun měsíčně. V mimořádných případech bude moci dosahovat až desetinásobku.
Vyšší bude po 1. červenci rovněž horní hranice příspěvku na bydlení. Voják má nyní nárok měsíčně až na dvojnásobek třítisícové částky podle obce, kde vykonává službu. Nově to bude až trojnásobek.
Motivovat chce armáda i ty, kteří dojíždějí ze vzdálenějších obcí. Namísto pěti cest budou mít vojáci, kteří vykonávají službu mimo své bydliště, nárok na proplacení 18 cest každým směrem měsíčně. Navíc budou dostávat jízdné paušálně a nebudou muset každý měsíc žádat o jeho proplacení.