Článek
„Provedli jsme i detailní průzkum tubusů vyrovnávací věže. Komponenty, kterými je vyložen prostor mezi nimi, dožily, praskají, každý rok musíme jeden dva díly vyměnit,“ řekl Vladimír Okrouhlický z Pražských vodovodů a kanalizací, který má Děvín na starosti.
Vodárna zásobující Jihozápadní Město, tedy sídliště Stodůlky, Nové Butovice nebo Lužiny, slouží jako záložní zdroj za čerpací stanici v Radotíně. V provozu je dvakrát týdně po čtyřech hodinách.
Vodárna byla postavena v místech zvaných Dívčí Hrady, kam kronikář Kosmas umístil sídlo bájné vůdkyně odboje proti Přemyslovi Vlasty a kde byl umučen vladyka Ctirad. Projekt věže byl zadán počátkem 70. let podniku Stavoprojekt v Liberci, kde jej vypracovala projekční kancelář vedená architektem Karlem Hubáčkem, autorem televizního vysílače na Ještědu.
Věž tvoří tři modré ocelové válce o průměru 1800 mm. Vodou je naplněn jeden z nich. Štíhlá stavba měří 50 metrů, na ochoz vede 231 schodů. Žádný výtah, takže údržbáři musí vzhůru po svých. Někdy několikrát denně.
Na Děvín teče voda z vodojemu v Jesenici. Každé ze tří čerpadel zvládne přečerpat 1000 litrů za vteřinu. Výstavba vodárny zabrala dva roky.
„Stavba probíhala v době socialismu, kdy byly prioritou závazky v rámci RVHP a pro Vítkovické železárny, které ji měly budovat, byly prioritou dodávky oceli do Sovětského svazu. Ale nakonec zakročili vládní činitelé, protože byty, které vyrostly v rámci pětiletky, by zůstaly bez vody, takže vodárna dostala přednost,“ popsal Okrouhlický.