Článek
Voda dál stoupá, v Podhradí dokonce vyřadila z provozu měřič průtoků, vodohospodáři se tak mohli jen domnívat, o kolik průtoky rostou.
Při povodních z roku 2002 činil průtok "jen" 298 krychlových metrů za vteřinu. Vodohospodáři vypouštěli z Vranovské přehrady nejvyšší možné množství vody. Hladina by tu kulminovala vpodvečer. Obec Podhradí, kde byla situace odpoledne nejkritičtější, měla v sedm hodin večer nejhorší za sebou. Voda začala klesat. Zasedá ale povodňová komise ve Znojmě. Rozhodne, zda evakuuje některé lidi bydlící v blízkosti řeky.
V Podhradí muselo být evakuováno asi 150 lidí. V obci byl vypnut elektrický proud. Ve vesnici podle místostarostky Boženy Zerzové zkolabovala síť mobilních operátorů.
Podle Davida Fíny z Povodí Moravy mohou průtoky na Dyji dosáhnout vyšších průtoků než při povodních na přelomu března a dubna. Fína ale připomněl, že okolnosti nynější povodně jsou odlišné.
Třetí povodňový stupeň, ohrožení, byl večer už jen v Janově a v Podhradí na Dyji, během dne ale trápil i obce v jižních Čechách.
Vydatné deště přinesla frontální vlna, která pomalu postupuje, k jihovýchodu. Intenzivní srážky zasáhly hlavně jižní části České republiky, kde opět začaly způsobovat místním obyvatelům potíže v podobě záplav.
Hasiči v jižních Čechách evakuovali dva tábory
Hasiči ve čtvrtek večer před 22. hodinou evakuovali na Českokrumlovsku 34 dětí a 4 dosplělé z tábora U Dívčího kamene. Odvezli je do náhradního ubytování v Křemži. Krátce po 2. hodině potom evakuovali jindřichohradečtí hasiči 20 lidí z tábora v Rapšachu.
Do rána vyjížděli jihočeští hasiči celkem k 80 případům zejména na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. "Většinou se jednalo o odčerpání vody ze sklepů nebo budování zátaras," řekla mluvčí jihočeských hasičů Alena Horáková.
"Rozvodnily se zejména menší toky. Některé sklepy zatopil i přívalový déšť," řekl operační důstojník jihočeských hasičů. Jeho muži odstraňovali také několik popadaných stromů. Jejich zbytky mohou ještě plavat ve Vltavě, Český Krumlov proto varuje vodáky před sjížděním řeky.
V Českých Budějovicích zasedala povodňová komise
V Českých Budějovicích během 12 hodin zasedala povodňová komise už dvakrát a jak řekl Právu primátor Miroslav Tetter (KDU-ČSL), situace se zhoršila proti noci především na Dobrovodském potoce. U supermarketu Terno dokonce zaplavila voda několik garáží. Řekou Malší u Roudného protéká 140 kubíků za vteřinu a voda dál stoupá.
Nejvíc v Jihočeském kraji napršelo v Třeboni, kde za noc spadlo 141 milimetrů srážek na metr čtvereční. V Českých Budějovicích napršelo 107 mm, což je nevíc za poslední 45 let.
Podle třeboňského starosty Jiřího Houdka sleduje povodňová komise hlavně rybník Svět, jehož hladina za noc stoupla o 70 cm.
Meteorologové očekávají, že v Jihočeském kraji během pátku spadne ještě 20 až 50 mm srážek.
Problémy na Kroměřížsku
Silný déšť a bouře zvedly v noci na dnešek vodní toky v několika obcích na Kroměřížsku. Nejhorší situace je v Postoupkách, kde voda z místní rozvodněné říčky zaplavila několik rodinných domů a okolních pozemků. Voda zalila až pětihektarovou plochu, do níž stále přitéká voda z okolních polí, řekl v pátek mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. V obci zasedla povodňová komise, která nařídila snížení stavidel na řece Moravě nejméně o jeden metr, aby řeka pohltila vodu z okolí.
Voda stoupla na Přerovsku
Nad ránem zasáhla prudká bouřka také Olomoucký kraj. Na některých místech v okolí Přerova zatopila voda sklepy i celé ulice.
"V souvislosti s noční bouřkou odčerpávali hasiči v pět ráno vodu v podjezdu v Kojetínské ulici v Přerově a v obci Křenovice na Přerovsku. Voda z rozvodněného potoka se tam dostala do sklepů a přízemních prostor bytového domu," uvedla mluvčí hasičů.
Hasiči vyjeli čerpat vodu také v Kojetíně v Rumunské ulici. "Většinou jde o suterény a sklepní prostory," doplnila mluvčí.