Článek
„Ministerstvo vnitra se dohodlo na dočasném pokračování spolupráce se společností Pramacom, stávajícím poskytovatelem systému radiokomunikační sítě IZS Pegas tak, aby bylo eliminováno hrozící riziko jejích výpadků či nefunkčnosti,“ uvedl pro Právo resort.
Podle vnitra akutně hrozilo, že policistům, hasičům a záchranářům při zásazích selže dorozumívací technika.
Vnitro: Neměli jsme jinou možnost
„Pokud by ministerstvo vnitra nekonalo, znamenalo by to riziko pro fungování této služby, výpadky systému a v důsledku toho i reálné ohrožení bezpečnosti občanů kvůli nefunkční komunikaci všech složek IZS. Ministerstvo vnitra za současné situace nemělo alternativu, jak dostát svým povinnostem,“ vysvětlil úřad.
Metnar pod palbou. Koupil radary třikrát dráž než NATO
Záchranné složky komunikují prostřednictvím sítě Pegas. Ta je postavená na technologii Tetrapol, kterou v Česku dodává firma Pramacom. Vyřešit údajný kolaps chtěl resort již loni zadáním zakázky bez soutěže Pramacomu a státní společnosti NAKIT.
Tím se měla zajistit další životnost sítě. Jak ale zjistilo Právo, hojně propíranou zakázku za 3,1 miliardy korun bez soutěže nakonec resort letos v lednu sám zrušil. Postup ministerstva je překvapivý, jelikož na konci prosince přímé zadání miliardové zakázky posvětil antimonopolní úřad. K němu podala podnět konkurence Pramacomu, společnost Nordic Telecom.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zpočátku ministerstvu zakázal smlouvu s Pramacomem uzavřít, než o věci rozhodne. Nejspíš i kvůli tomuto zdržení se vnitro rozhodlo jednat jinak. Tendr bez soutěže zrušilo a s Pramacomem prodloužilo současnou smlouvu.
Obrana podepsala smlouvu na nákup dvou nových letounů CASA
Přesné parametry dohody s Pramacomem resort prozradit nechce kvůli utajení. Systém komunikace záchranných složek je citlivý a právě potřeba utajení byla jedním z argumentů vnitra, proč dnes už zrušenou zakázku zadalo bez soutěže.
Jisté je jen to, že současný systém by měl fungovat ještě několik let. „Než bude definitivně rozhodnuto o novém způsobu řešení komunikačního systému složek IZS,“ uvedl resort.
Udržování zastaralé vysílačkové sítě Pegas, která nedokáže přenášet větší objemy dat, kritizovaly společnosti, jež naopak nabízely moderní LTE technologie umožňující vysokorychlostní přenos videí či zdravotních dokumentací.
Původně měla zakázka bez soutěže státní kasu přijít dokonce na 4,4 miliardy a smlouva se stávajícím dodavatelem měla trvat až do roku 2027.
Parametry zakázky nicméně resort změnil poté, co se začala probírat v médiích. Cena se následně snížila na 3,1 miliardy korun a smlouva měla platit jenom čtyři roky.