Článek
„Ministerstvo zdravotnictví to jednoznačně podporuje. Můžeme hygienickou vyhlášku novelizovat a může to být poměrně rychle – během tří až čtyř měsíců. Vyhláška však z principu neřeší náklady zřizovatelů, proto budeme úzce spolupracovat s ministerstvem školství,“ uvedl v úterý na kulatém stole na téma menstruačních potřeb ve školách místopředseda KDU-ČSL a náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.
Úprava by měla zajistit dostupnost vložek na dívčích toaletách na všech základních a středních školách. Pro dívky by měly mít volně dostupné minimálně na jedné, ale případně i na všech toaletách ve škole. Netýkalo by se to mateřských a vysokých škol.
Příloha platné vyhlášky stanovuje, že všechna hygienická zařízení v zařízení pro výchovu a vzdělávání musí být vybavena prostředky pro hygienické mytí a osušení rukou a toaletním papírem. Do tohoto výčtu by mohly přibýt také menstruační potřeby, jejichž zajištění je v současnosti na vůli zřizovatele.
Na půdě Sněmovny se o zavedení menstruačních vložek do škol zasazuje skupina poslankyň napříč politickými stranami. Patří mezi ně Klára Kocmanová (Piráti), Martina Ochodnická (TOP 09), Marie Jílková (KDU-ČSL), Michaela Šebelová (STAN) a Taťána Malá (ANO).
„Ministerstvo školství myšlenku podporuje a problém menstruační chudoby nebere na lehkou váhu. Z finančního hlediska jednoznačně půjde o náklady zřizovatelů, proto bude nezbytné to s nimi ještě konzultovat,“ uvedl Michal Černý, ředitel Odboru předškolního a základního vzdělávání na ministerstvu školství (MŠMT).
„Snažíme se budovat příjemné prostředí ve školách a k tomu zajištění hygienických potřeb patří,“ potvrdil náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS).
Menstruační potřeby budou pro žákyně zdarma v dalších školách v Česku
Irena Hůlová z organizace Sola pomáhá na semináři uvedla, že existují tři varianty opatření. Určitý problém při vytváření vyhlášky totiž představuje fakt, že systémově nejsou vymezeny dámské a pánské toalety. „Vyhláška by mohla nařídit dostupnost vložek na všech toaletách, tedy i pánských, nebo třeba jen v polovině, což preferujeme. Případně by mohly být na jednom místě v rámci školy,“ vysvětlila.
Změny je podle ní možné prosadit již v tomto volebním období, zbývá však vyřešit otázku financování. „Jde o otázku vůle a o preference. Stát získá ročně mezi 150 a 300 miliony z DPH na menstruační potřeby, část by mohla být vložena zpět právě do vložek ve školách,“ komentovala.
Vložky zdarma se osvědčily
Někteří zřizovatelé k zajištění menstruačních potřeb již přistoupily nezávisle na případných nařízeních. Týká se to například Plzně či Ostravy, kde si projekt velmi chválí. Náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák (KDU-ČSL) uvedl, že pro přibližně 5 200 žákyň v Ostravě zajišťují na 850 tisíc vložek. Náklady pro město přitom budou letos dosahovat milionu korun.
„Je naší povinností zajistit, aby se dívky cítily dobře. Vyhodnocení projektu skutečně ukázalo, že žákyně pociťují vyšší komfort ve škole, prokazatelně méně chybí nebo odcházejí ze školy. Učitelky díky tomu nemusí poskytovat vlastní potřeby,“ popsal Pražák.
Podle Pražákových odhadů by zajištění menstruačních vložek po dívky na druhém stupni základních škol, na středních i vysokých školách vyšlo státní rozpočet přibližně na 120 milionů ročně.