Článek
„V posledních týdnech přibývají v chráněné krajinné oblasti Broumovsko pozorování zvířete, které nápadně připomíná dospělého vlka. Pozorování máme hlášeno z několika míst, naše fotopasti, které máme v terénu, však doposud žádné zvíře podobné vlku nezachytily,“ uvedla Hana Heinzelová z AOPK.
Podařilo se však podle ní získat snímek, na kterém je v mlze vyfocena psovitá šelma. „Podle oslovených expertů by to vlk být mohl. Jakmile napadne sníh, pokusíme se nalézt stopy nebo zbytky trusu a chlupů pro genetickou analýzu. Ta by pak jednoznačně prokázala, zda se jedná o vlka, či nikoli,“ naznačila další postup.
Zřejmě přišel z Lužice
Na Broumovsko se vlci šíří pravděpodobně z německo-polského pomezí, z oblasti Lužice. Odhaduje se, že tam žije v několika smečkách více než 100 jedinců. Z tamější populace vlci již před dvěma lety doputovali do chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, kde vloni dokonce vyvedli mláďata. Bylo to u nás první doložené rozmnožování vlků po více než 100 letech.
„Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci,“ dodal ředitel AOPK František Pelc.
Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století.