Článek
Na justici se obrátila společnost vlastnící bytovou jednotku v domě a dožadovala se, aby společenství zajistilo přívod teplé vody a topení do bytu. To totiž zavřelo kohoutky poté, co vlastník přestal za dodávky platit.
Situace se nezlepšila ani poté, co byt získala od původního vlastníka nová společnost, která byla ovšem s původním vlastníkem propojena v rámci rodiny. Navíc i nový vlastník přestal brzy platit, a když neuspěl s žádostí o připojení, přestal navíc platit příspěvky na správu domu.
Mostecký okresní soud žalobě vlastníka nevyhověl a konstatoval, že pokud dluhy zaplatí, nic nebrání tomu, aby byl připojen. Soud vzal také za prokázané, že původní vlastník navrhl účelově dobrovolnou dražbu, aby se vyhnul placení dluhů, ale po dražbě zůstal byt tzv. v rodině. Takový postup označil soud za nekalý a nemorální.
Žalobkyně nejen že stávající dluhy neuhradila, ale posléze přestala tyto platby hradit sama
Verdikt potvrdil i krajský soud s tím, že prodej a následná koupě bytu lze považovat za zjevné zneužití práva. Společnost vlastnící byt se pak obrátila dovolání na Nejvyšší soud. Jenže senát v čele s Pavlínou Brzobohatou konstatoval, že postup společenství nebyl svévolný.
„Protože na žalobkyni přešly dluhy související s úhradou služeb, stejně jako dluhy na příspěvcích na správu domu a pozemku, a tyto dluhy po nabytí vlastnictví neuhradila, trval i důvod, pro který žalovaný odpojil vodu a dodávku tepla. Žalobkyně nejen že stávající dluhy neuhradila, ale posléze přestala tyto platby hradit sama,“ konstatovali soudci.