Hlavní obsah

Vládo, neházej školníky a kuchařky přes palubu, burcují odbory

4:22
4:22

Poslechněte si tento článek

Školské odbory se ohrazují proti plánu vlády převést financování nepedagogických pracovníků, tedy školníků, kuchařek, uklízeček, účetních, hospodářek či správců IT, na zřizovatele, jimiž jsou v případě základních škol obce, u středních škol krajské úřady. Připravily protestní petici a v případě neúspěchu jsou připraveny na další akce.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík

Článek

„Vnímáme nepedagogické pracovníky jako nedílnou součást podpůrného týmu škol a že jsou v podstatě podporou, která vytváří podmínky pro vzdělávání. A tento převod, který koalice schválila a dohodla, povede podle nás k ohrožení kvality služeb a této opory,“ řekl šéf školských odborů František Dobšík.

Vadí mu zejména, že je reforma „šitá rychlou jehlou“ a nejsou jasné konkrétní parametry, jak by se měly peníze na nepedagogy rozdělovat. Změna rozpočtového určení daní, která by měla obcím a krajům přihrát finance na výplaty těchto pozic, se má uplatňovat od už od září.

„Žádná analýza, žádná data neexistují, je to jen politické rozhodnutí, které znejišťuje školy. Hrozí, že nepedagogové budou ještě hůře odměňováni, založí se na nerovnost, potenciální nespravedlnost. Evropská komise vyzývá, aby docházelo k nějaké stabilizaci, ale tímto jdeme proti tomuto proudu. Chceme se bránit peticí, aby se občané vyjádřili,“ dodal Dobšík. Podle něj bylo loni evidováno na 70 tisíc celých úvazků nepedagogických pracovníků.

Vláda napíná školy. Pořád neví, s jakými penězi hospodařit

Domácí

Místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová vyhlásila kampaň Vládo, neházej nepedagogy přes palubu. „Chceme využít všechny možnosti, nejen jednání tripartity, ale také jednání ve Sněmovně a Senátu. A pokud nebudeme vyslyšeni, jsme připraveni zorganizovat manifestační protest,“ avizovala.

Ve hře je i stávka

„Nebudeme teď říkat, co budeme dělat, ale určitě to bude zvonit. Nemohu vyloučit, že to bude velká plošná stávka,“ uvedla.

Ředitel ZŠ a MŠ v Krupce a předseda odborové sekce vedoucích pracovníků Ctirad Vaník vyzdvihl, že koncem ledna už by měli mít ředitelé přehled o tom, jak budou financovat učitele, ale u nepedagogů to jasné nebude.

Mají školníky zajistit obce? Přílepek horkou jehlou dráždí část starostů

Domácí

„Nevíme, s jakým rozpočtem můžeme počítat. Ještě dlouho po konci ledna nebudu vědět, jaké jim mám dát platové výměry, jaké jim mám dát ohodnocení. Když se zaváděla inkluze, dlouho se o tom diskutovalo, dva roky se to zavádělo. Stejně tak změna financování se tři roky diskutovala, dva roky zaváděla. Ale teď někdo přijde s tím, že během devíti měsíců překope celý systém,“ zlobil se.

Jeho škola sídlí poblíž sociálně vyloučené lokality, kde je nízký výnos z daní, což zřejmě bude znamenat i méně peněz na provozní zaměstnance. Varoval, že se opět prohloubí rozdíly mezi školami z menších a větších měst a vzniknou nerovnosti a diskriminace. Podle Vaníka se také navýší byrokracie, protože ředitelé budou muset předkládat zřizovatelům nové dokumenty s žádostmi o peníze.

„Cítím nervozitu mezi kolegy, ale hlavně mezi nepedagogy, protože nevědí, co s nimi bude,“ řekl.

Nejen kuchařky a školníky, ale i učebnice mají platit obce

Domácí

Šéfka odborové sekce nepedagogických pracovníků Markéta Cermanová připomněla, že školní stravování je ukotveno jako služba ve školském zákoně.

„Trošku nás straší, že by mohlo dojít k privatizaci školního stravování. Co pak bude s jídelnami?“ poukázala. Obavy se týkají snižování mezd i odchodu zaměstnanců ze škol.

„Reforma financování měla vést k tomu, že všichni budou financováni stejně bez ohledu na region. U pedagogických pracovníků to vychází, ale u nepedagogických ne. A když to bude pod zřizovateli, tak se to rozšíří. Na malé vesnici to bude úplně jinak než na velkém městě.

A už teď se tito zaměstnanci špatně shání, ale nemůžeme si do školy pustit každého. Uklízečka, školník mají klíč od všeho a je třeba si vybírat,“ uzavřela.

Třicet miliard navíc pro školství je pokrok, přesto mají odborníci pochybnosti

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám