Článek
Na post nového šéfa diplomacie by pak podle zdrojů Práva mohl být jmenován ředitel zahraničního odboru na Pražském hradě Hynek Kmoníček, který je členem ČSSD. O něm se už delší dobu říká, že má jako zkušený diplomat schopnosti i k vedení Černínského paláce.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Kmoníček na své případné angažmá v čele diplomacie Právu odpověděl: „Po Praze se povídá spousta věcí, ale tuto jsem ještě neslyšel.“
Premiér by vyřešil problém
Nicméně podle informací Práva se tak do hry vrací řešení, o kterém se spekulovalo již loni na podzim. Tím, že by svého spojence Zaorálka vyslal do Bruselu, by si Sobotka uvolnil ruce k dalším krokům.
Mohl by elegantně vyřešit kritiku, která se na Zaorálka snesla kvůli jeho ostře protiruskému postoji v prvních týdnech ukrajinské krize. Tehdy si ministr znepřátelil řadu spolustraníků i velkou část veřejnosti.
„Zaorálkovi straníci vyčítají jeho postoje k Ukrajině i neúčast při kladení věnců u hrobů vojáků Rudé armády na Olšanech. Obviňují ho také z toho, že neumí řídit ministerstvo, které stále funguje jako za Karla Schwarzenberga. Uvnitř strany se říká, že by to mohl odpracovat v Bruselu,“ řekl Právu zdroj.
Sobotka by odsunem Zaorálka také uťal spory s ministrem financí a lídrem ANO Andrejem Babišem kvůli jménu příštího českého eurokomisaře.
Sobotka: Musí to pomoci Česku
Zaorálka má totiž Babiš podle informací Práva v oblibě a těžko by také mohl něco namítat proti vyslání politicky těžké váhy, jakou ministr zahraničí bezpochyby je, na post eurokomisaře.
Sobotka v pondělí nevyloučil možnost, že by v úvahu na post eurokomisaře přicházel někdo třetí místo Teličky či Mertlíka. „Je přirozené, že každá strana má svou představu o ideálním komisaři. Na nominaci se musíme dohodnout,“ sdělil Právu Sobotka.
„Nepochybně nás čeká složité politické vyjednávání, ale cílem musí být dohoda na takovém eurokomisaři, který naší zemi udělá dobré jméno a bude mít šanci získat v komisi důstojné kompetence,“ dodal premiér. O ty se však svede ještě tuhý boj. Nejprve bude muset být zvolen nový šéf Evropské komise.
Boj o kompetence komise
Většinově se na jménu musejí v červnu shodnout šéfové států a vlád osmadvacítky a poté pro něj v červenci musí zvednout ruku alespoň 376 ze 751 europoslanců. Vzápětí začne handrkování o kompetence pro navrhované členy Komise. A osobnosti kandidátů v tom budou hrát roli.
V srpnu a září proběhne grilování kandidátů na eurokomisaře před Evropským parlamentem, který poté musí potvrdit, nebo odmítnout Komisi jako celek. K inauguraci nové Komise, která bude Unii řídit do roku 2019, by mělo dojít nejpozději v listopadu.