Článek
Vládní strany by měly dát najevo, jaké jsou jejich mantinely při vyjednávání, v čem jsou připraveny ustoupit a kde mají meze, které nelze překročit.
Koalice: změny jsou nutné
Na nutnosti pokračovat v reformě veřejných financí se shodují všechny tři vládní strany. Na konkrétní podobu navrhovaných změn ale mají sociální demokraté, lidovci i unionisté odlišné názory.
Například někteří představitelé US-DEU i KDU-ČSL by rádi viděli rychlé sblížení dvou sazeb DPH, když by například DPH u potravin stoupla z 5 na 7 procent a současně by se 22procentní sazba u dalšího zboží snížila na 17 až 19 procent.
Změna sazeb u potravin by však měla za následek zvýšení jejich cen. Sociální demokraté však chtějí zachovat pětiprocentní sníženou sazbu právě především u potravin. Tuto sazbu by však museli obhájit u Evropské unie.
Škromach varuje a DPH
Před rychlým sbližováním daňových sazeb varuje ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Podle něj by totiž znamenalo především další zvýšení cen potravin, což by se výrazně dotklo hlavně důchodců a rodin s dětmi: "Mohlo by dojít řádově až k několikasetkorunovému nárůstu životních nákladů v porovnání se současným stavem a to je možné, pouze pokud to bude kompenzováno v příjmech právě těchto skupin obyvatelstva," upozornil v rozhovoru pro Právo.
Škromach zároveň označil za "trošku nešťastné", že chystané daňové změny jsou zatím diskutovány pouze na úrovni ministerstva financí. "Jejich představy o některých věcech týkajících se sociální oblasti jsou výrazně zkreslené a podle mého názoru prakticky nerealizovatelné," zdůraznil Škromach.
Zpomalení rozpočtových schodků
"Budeme mluvit o úpravě daňových sazeb, ať již jde o DPH nebo společné zdanění manželů. Budeme určitě mluvit i o tom, jak v rámci daně z příjmů více podpořit rodiny s dětmi," řekl předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek.
Předpokládá, že na pořadu setkání bude i chystaná důchodová reforma či další úspora mandatorních výdajů státní pokladny.
Místopředseda US-DEU Jan Hadrava předpokládá, že tématem koaličních jednání bude i potírání šedé ekonomiky. "Registrační pokladny, majetková přiznání, značení lihu - to bude jedno z témat Koloděj," uvedl.
Další boj o reformy
Očekává se, že následovat budou další, politické i expertní schůzky, jejichž účastníci budou kompromisní podobu reformních zákonů upřesňovat.
"Pokusíme se udělat všechno pro to, abychom dohodu uzavřeli na přelomu ledna a února. Samozřejmě že tam ještě je určitá časová rezerva," doplnil Kalousek.
Zákony ve 2. fázi reformy
zákon o zavedení registračních pokladen
zákon o povinném kolkování alkoholu a zákaz jeho prodeje na tržištích
zákon o majetkovém přiznání od základní hranice 900 tisíc - 1,5 miliónu
omezení placení v hotovosti částkou půl milionu korun
opatření posilující daňové zvýhodnění rodin
zrušení příspěvku zaměstnavatelů na státní politiku zaměstnanosti
nižší daně firmám podporujícím vědu
zachování pětiprocentní daně z přidané hodnoty u potravin
snížení DPH u některých druhů zboží
příprava zásadní důchodové reformy
reforma zdravotnictví a zdravotního pojištění
Zatím v první fázi reformy veřejných financí se vládní koalici podařilo prosadit i přes nesouhlas Senátu či prezidentské veto třináct reformních zákonů. Ty přinesou do státního rozpočtu navíc 25 miliard korun zejména zvýšením spotřebních daní a změnou sazeb daně z přidané hodnoty.