Článek
S nabídkou na prodej třiadvaceti modernizovaných a se systémy NATO plně kompatibilních stíhaček ruské výroby MiG-29 se na tehdejšího premiéra Miloše Zemana a ministra obrany Jaroslava Tvrdíka obrátil oficiálním dopisem prezident a předseda představenstva mezinárodní společnosti EADS A. Rauen s tím, že stroje jsou z výzbroje německé armády převzaté z bývalé NDR.
Na německou nabídku ale podle dostupných informací nikdy nikdo nereagoval. Proto ji nakonec využilo Polsko, které se stejně jako Česko rozhodlo modernizovat své vzdušné síly. K migům Poláci ještě přikoupí americké stroje F-16.
Odradili ministry Američané?
Právu toto informaci potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů s tím, že její součástí mohlo být vytvoření společné česko-německé letky. Podle těchto zdrojů česká vláda na nabídku nikdy nereagovala, neboť Američané ji měli označit za nevhodnou. Spoléhali totiž na to, že česká armáda si nakonec pořídí jejich stíhačky.
:. ANKETA |
Myslíte si, že by pro naše účely ochrany vzdušného prostoru postačovaly ruské stíhačky MiG-29 z výzbroje NDR? |
Hlasujte v anketě na konci článku. |
"Za mého působení žádná taková nabídka nepřišla," řekl ve středu na dotaz Práva, proč Česko na německou nabídku nikdy nereagovalo, ministr obrany Miroslav Kostelka, který do funkce nastoupil loni v červnu. Na další otázku odpověděl, že o takové nabídce ani neví. Ministr řekl, že ví pouze o německé nabídce stíhaček F-4 Phantom, od které ale nakonec Němci couvli.
Rauenův dopis přišel necelé dva měsíce před uzavřením výsledků prvního výběrového řízení na pořízení nových nadzvukových letadel pro českou armádu, v němž zůstalo pouze britsko-švédské konsorcium BAE Systems s gripeny, neboť ostatní čtyři uchazeči odstoupili. Šlo o Američany s F-16 a F-18, Francouze s Mirage 2000 a konsorcium EADS s Eurofighterem.
Místo migů vrtulníky
"O dopisu vím a mohu potvrdit, že jsem prosazoval, abychom na nabídku reagovali, ovšem nikdy se tím nikdo nechtěl zabývat," potvrdil Právu člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Radim Turek (ČSSD). Podle něj se vláda v této otázce vždy chovala více politicky než ekonomicky.
O německé nabídce naopak vůbec nic netuší šéf výboru Jan Vidím (ODS). Právu řekl, že vláda zřejmě veřejnosti zatajila v této věci více informací. Letadla MiG-29, avšak bez potřebné modernizace, používala česká armáda až do roku 1995, kdy byly na základě rozhodnutí Klausovy vlády vyměněny s Polskem za vrtulníky Sokol. Stejné typy migů má ve výzbroji také slovenská armáda, která se je nyní rozhodla modernizovat a hodlá je používat až do roku 2014.