Článek
"Věřím, že budou přijata. Jsou komplexní, zpracovaná do tabulky, jak to vláda požadovala," řekla Právu ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.
Zdravotní pojišťovny ale s přehledem krátkodobých stabilizačních opatření nesouhlasí. "Z našich propočtů vyplývá, že budou-li přijata, tak se zvýší zadlužení systému ze současných 9,3 miliardy o dalších 10,6 miliardy na konci roku 2006," píše se v tiskovém prohlášení Svazu zdravotních pojišťoven.
Jejich mluvčí Vladimír Kothera novinářům řekl, že doporučují, aby vláda přijala pouze čtyři opatření, a to: odkup pohledávek VZP za zkrachovalé státní podniky ve výši 3,8 miliardy korun, zvýšení plateb státu za své pojištěnce, tedy za 5,5 miliónu osob, převážně dětí a důchodců (toto opatření již vláda přijala). Dále navrhuje zavedení sociálně zdravotního lůžka a snížení marže u léků.
Ostatních osmnáct opatření podle zdravotních pojišťoven nepřinese žádný finanční efekt a spíše systém dál zadluží. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová je ale opačného názoru.
ODS chce veřejnou diskusi
Stínový ministr zdravotnictví ODS, senátor Tomáš Julínek, v úterý vyzval všechny politiky, "kteří to myslí s nápravou českého zdravotnictví vážně," k seriózní diskusi u kulatého stolu za účasti odborníků.
"Zatímco o důchodové reformě se vede celospolečenská debata a ve většině parlamentních politických stranách na ní pracují týmy odborníků, zdravotnictví zůstává na okraji zájmu," řekl Julínek. Podle něj zdravotnictví je v krizi a jestliže do deseti let neprojde zásadní změnou, zkrachuje. Julínek propočítal, že kdyby stát chtěl pokrýt náklady na zdravotní péči z veřejných zdrojů, musel by v roce 2050 každý občan platit zdravotní pojištění ne ve výši 13,5 % jako nyní, ale 35 %.
Julínek navrhuje pro kulatý stůl šest okruhů otázek:: |
1. Jaký bude podíl veřejných a soukromých prostředků? Odkud budou veřejné prostředky získávány? Předpokládáte nutnost navýšit zdravotní daň? Pokud ne, tak jak zastavíte narůstání zadlužování v resortu zdravotnictví? |
2. Jak budete řešit problém zajištění zdravotní péče pro seniory? |
3. Jakým způsobem chcete řešit odstranění korupce a protekce? |
4. Jak se vyrovnáte s opakovanými deficity zdravotního pojištění? |
5. Jakým způsobem zaručíte možnost výběru a zároveň dostupnost kvalitní zdravotní péče pro všechny občany? |
6. Podle jakých kritérií rozdělíte zdravotní péči na péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a na péči placenou přímo? Jaká bude spoluúčast pacienta po zavedení reformy? |
Julínek chce v říjnu předložit podrobný návod ke komplexní reformě českého zdravotnictví.