Hlavní obsah

Vláda schválila změnu ve státních vyznamenáních

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Medaili Za zásluhy si z Pražského hradu možná již letos odnese širší škála lidí. Vláda na svém letošním prvním jednání schválila návrh, který dává prezidentovi možnost vybrat nominanty také mezi zdravotníky, diplomaty, ochránci přírody či filantropy. Na aktualizaci 30 let starého zákona se shodnou poslanci vládní koalice i opozice. Nová pravidla by mohla platit už od začátku října.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Prezident Petr Pavel vloni 28. října předal medaili Za zásluhy v oblasti kultury také spisovateli Jaroslavu Rudišovi.

Článek

„Projednám to samozřejmě ještě s předsedy poslaneckých klubů, ale myslím, že zákon by měl Sněmovnou projít hladce,“ sdělil Novinkám předkladatel návrhu a místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který vede Podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.

Nově by podle jeho návrhu mohla být medaile Za zásluhy udělena také v oblasti životního prostředí, mezinárodních vztahů, sociální, charitativní a dále v oblasti dobrovolnictví a zdravotnictví. Ocenění by navíc nebylo těmito kategoriemi přísně vázáno, jejich výčet by byl pouze návodný podobně jako u nejvyššího státního vyznamenání.

Nemělo by se díky tomu do budoucna stávat, že osobnosti získají vyznamenání za oblast, která neodpovídá skutečnosti. Příkladem může být loňské ocenění paní Dity Horochovské, která, ač je sama paralyzovaná, pomáhá dalším handicapovaným a vysloužila si medaili Za zásluhy v oblasti kultury podobně jako herec Ivan Trojan.

Cítím potřebu s někým sdílet život, říká Dita s tělesným postižením. Seznamování je ale velký boj

Sex a vztahy

Zákon, který ve středu schválila vláda, nyní míří do Sněmovny. Poslanci by ho podle Bartoška mohli přijmout již při prvním čtení, platit by pak měl začít na začátku října.

„Návrh jsem diskutoval se všemi zástupci stran v Poslanecké sněmovně v rámci Podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, kde panuje shoda. Proto jsem ho také podal ve zrychleném řízení,“ uvedl.

Poslanec Stanislav Berkovec (ANO), který je členem stejného podvýboru, Novinkám soulad potvrdil. „Určitě je na tom shoda, zákon potřebuje modernizovat. Stávající je z 90. let,“ uvedl. Podobně se vyjádřila také další členka podvýboru Michaela Šebelová (STAN).

Medaile pro dobrovolníky

„Často narážíme na to, že nemůžeme ocenit některé kategorie, například zdravotníky, což bylo velmi aktuální během pandemie covidu. Další kategorií jsou třeba dobrovolníci, kteří pomáhali při povodních,“ vysvětlil Berkovec. V podvýboru s ním sedí také šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová, která podle něj se změnami souhlasí.

V současnosti má prezident zákonem danou možnost ocenit medailí Za zásluhy ty, kteří se zasloužili o stát nebo samosprávný celek v oblasti hospodářské nebo v oblastech vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany či bezpečnosti státu a občanů.

Návrh počítá také s tím, že medaile Za zásluhy by již nebyla dělena do tří stupňů. Nedocházelo by tak k tomu, že je udělována opakovaně jednomu člověku v různých stupních. Od dělení vyznamenání na první, druhý a třetí stupeň navíc prezidenti postupně upouštěli, týká se to například Miloše Zemana i Petra Pavla.

Medaile Za zásluhy vloni převzali například spisovatel Jaroslav Rudiš, hokejista Roman Červenka, rockový zpěvák Petr Janda, zpěvačka Marie Rottrová a herec Ondřej Vetchý.

Chystá se změna státních vyznamenání. Odměnila by i pomoc druhým či ochranu přírody

Domácí

Výběr článků

Načítám