Článek
„Jednání probíhalo v utajeném režimu. Dopis je adresován NÚKIB, tak primárně odpoví on,” řekla krátce po jednání Schillerová a dodala, že je na každém zadavateli veřejné zakázky, jak si případná rizika používání technologií Huawei a ZTE vyhodnotí.
Dopis podle Deníku N dorazil premiérovi i šéfovi úřadu NÚKIB Dušanu Navrátilovi.
Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo včetně smluv o ochraně investic, vážně poškodilo firmu v zahraničí, ta kvůli němu utrpěla ztráty a poškození značky. Po vládě chce odpověď do příštího čtvrtka. [celá zpráva]
Brabec: Nechceme na NÚKIB tlačit
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že vláda nechce tlačit na NÚKIB, aby měnil svá rozhodnutí.
„NÚKIB je nezávislý, nějak se rozhodl. Určitě to není o tom, že bychom tlačili na nezávislý orgán, aby nějakým způsobem měnil svá rozhodnutí,” řekl Brabec v pátek novinářům.
Varování před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE vydal NÚKIB v prosinci 2018. Vláda v lednu nařídila, aby státní i soukromé instituce provedly analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru.
Deník Právo v pátek informoval o tom, že zákaz používání technologií od těchto firem vydalo ministerstvo zdravotnictví a problém by měly mít firmy i v případě systémů ministerstva spravedlnosti. [celá zpráva]
„Analýzu rizik budeme chtít ještě konzultovat, ale obecně vycházíme z varování NÚKIB, ale nechceme a nebudeme někoho vylučovat z řízení, pokud to nevyplyne z analýzy,” doplnil po jednání vlády ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).