Článek
Předseda poslanců soc. dem. Jeroným Tejc v pondělí na dotaz Práva řekl, že situaci znesnadňuje i fakt, že oba jeho kolegové jsou hospitalizováni v Moravskoslezském kraji.
V případě, že by osud vlády visel jen na pár hlasech, čemuž zatím nic nenasvědčuje, ČSSD se pokusí problém s nemocnými poslanci řešit.
„Pokud by šlo o jeden nebo dva hlasy, budeme jednat o možnostech hospitalizovaných kolegů. Je možné, že by se pak sami chtěli zúčastnit jednání Sněmovny. V každém případě ale platí, že zdraví je přednější,“ řekl šéf celkově 54členného klubu.
Pro úspěšné svržení kabinetu je třeba nejméně 101 hlasů. Soc. dem. a komunisté disponují při plném stavu 80 poslanci. Opoziční VV mají 12 poslanců, ale dva z nich vládu na jaře podpořili. Proti vládě by mohlo hlasovat šest nezařazených, dříve ze soc. dem. a VV. Dva bývalí občanští demokraté Pavel Bém a Michal Doktor neohlásili, že by vládu potápěli.
Proti vládě a druhému pilíři důchodové reformy
ČSSD se podle Tejce ve středu nesoustředí jen na další hlasování o nedůvěře, ale bude se také snažit zabránit schválení druhého pilíře důchodové reformy. Naopak prosadit chce ustavení vyšetřovací komise k možným snahám o ovlivňování policejního vyšetřování v souvislosti s kauzou letounů CASA.
Soc. dem. se kvůli tomu pokusí zkomplikovat vládní koalici život odmítnutím párování chybějících poslanců. „Ani na tyto body nebudeme párovat,“ sdělil Tejc.
Při jednání o vyslovení nedůvěry kabinetu nechystá ČSSD maratón sáhodlouhých projevů, ke kterým sahá při obstrukcích. „Kloním se k tomu, že by vystoupení měla být kratší a argumentačně důrazná,“ prozradil Tejc.
Komunisté naopak hlásí plný počet 26 poslanců na čtvrtém pokusu svrhnout kabinet. „Podle nejnovějších údajů budou přítomni všichni členové klubu,“ sdělil v pondělí Právu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Také jeho strana nehodlá podnikat nekonečnou šňůru projevů. „Všichni rozhodně neplánujeme mluvit,“ prohlásil Kováčik.