Hlavní obsah

Vláda přerušila projednání novely, která by nahrála Babišovi ve sporu o střet zájmů

Aktualizováno

Vláda v pondělí přerušila projednávání kritizovaného návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů firem. ČTK to sdělilo tiskové oddělení vlády. Novela zákona by podle organizace Transparency International (TI) mohla pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o jeho údajný střet zájmů. Zařazení bodu na jednání v době řešení krize kolem epidemie koronaviru kritizovala opozice. Babiš kritiku odmítl.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Andrej Babiš

Článek

Vláda bod včlenila na program jednání dodatečně. TI už v lednu uvedla, že podle nové předlohy o evidenci skutečných majitelů firem by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil skupinu Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu. Ministerstvo spravedlnosti tehdy zdůraznilo, že zákony nepřipravuje tak, aby nahrávaly konkrétním lidem. Podle TI ministerstvo předlohu přepracovalo, jde ale jen o formulační změny a dílčí úpravy.

Babiš kritiku zařazení bodu v neděli na sociálních sítích odmítl. Zařadit zákon na jednání vlády společně se zákonem proti praní špinavých peněz navrhla podle něho ministerstva spravedlnosti a financí. Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Stáhněte zákon. Nejste přece hyena, apeluje Farský na premiéra

Domácí

Babiš a také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) poukázali na to, že oba zákony navazují na aktualizovanou evropskou směrnici proti praní špinavých peněz, jež má lhůtu pro začlenění do legislativy členských států. Skončila podle důvodové zprávy v lednu.

„To myslím vyvrací tvrzení, že se zákony na vládě objevily, aby nahrávaly panu premiérovi, to je prosím nesmysl, který odmítám,” napsala v neděli ČTK Benešová prostřednictvím mluvčího úřadu.

Česká ostuda v Bavorsku. Policie vyšetřuje výhrůžky zaslané z Prahy europoslankyni, kterou urážel Babiš

Zahraniční

Podle nové předlohy o evidenci skutečných majitelů firem by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil skupinu Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu, uvedla v lednu TI. Ministerstvo spravedlnosti tehdy zdůraznilo, že zákony nepřipravuje tak, aby nahrávaly konkrétním lidem.

„Nepřehlednost a nejasný výklad pak může nahrávat výrazným způsobem právě společnostem premiéra Babiše. Navíc tento zákon zásadně ovlivní dění v České republice, a to na několik let dopředu. Je více než zarážející, že se vláda premiéra Babiše snaží schválit tento zákon právě teď,” uvedl v neděli analytik IT Milan Eibl.

Brusel odtajnil část dopisu Babišovi. Oettinger mu radil, jak vybruslit ze střetu zájmů

Evropa

„Myslíte to vážně - chtít pod rouškou koronaviru - narychlo dělat čachry se zákonem o evidenci skutečných majitelů? Není tajemství, že tento zákon by mohl být pro posouzení vašeho střetu zájmů a potvrzení faktického vlastnictví Agrofertu zásadní,” napsal spolek Milion chvilek. Postup kritizovali například i předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka. „Dělat v této situaci, kdy celá země řeší boj s koronavirem, zvláštní změny zákona o evidenci skutečných majitelů, je, myslím, za hranou,” napsal na Facebooku.

Vyzval podobně jako předsednictvo hnutí STAN k tomu, aby byl dodatečně zařazený bod z programu jednání kabinetu stažen. „Odmítáme, aby v době, kdy země čelí virové pandemii, zavírají se hranice, chybí ochranné pomůcky pro zdravotníky, premiér Babiš bez skrupulí tlačil to, co pálí jeho, a snažil se vyřešit svůj kolosální střet zájmů. A to v době, kdy spoléhá na to, že pozornost veřejnosti a médií bude logicky upřena jinam," uvedl v tiskové zprávě předseda STAN Vít Rakušan.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno.

Výběr článků

Načítám