Článek
„Slíbili jsme korespondenční volbu, je to podle nás správná věc, která se týká až 600 tisíc našich spoluobčanů pobývajících v zahraničí. A slib plníme. Vláda dneska dala zelenou poslaneckému návrhu na její zavedení, pod kterým jsem podepsaný jako hlavní předkladatel,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.
„Zahajujeme tím proces uzákonění korespondenční volby, která umožní našim občanům pobývajícím v zahraničí naplnit jedno ze základních občanských práv – volit. Teď se za něj jdeme poprat do Sněmovny. Věřím, že získáme mezi parlamentními stranami širokou podporu,“ dodal Rakušan.
Češi pobývající v zahraničí mohou ve volbách hlasovat nyní jen na velvyslanectvích, což může být pro voliče, kteří se nachází daleko od těchto zastupitelských úřadů, časově i finančně náročné.
ODS korespondenční volby nechtěla, teď o ně stojí. ANO změnilo názor opačně
„Dnes a denně řešíme celou řadu věcí na dálku - vzájemnou komunikaci, nakupování, pracovní schůzky, jednání s úřady. To nám ulehčuje život a máme díky tomu víc času na to, co je pro nás důležité,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.
„A mezi to opravdu důležité patří i to, aby se co nejvíc lidí aktivně podílelo na směřování naší země. Dává proto jenom smysl jim tuto snahu co nejvíc usnadnit,“ podotkl.
„To, že si studenti, pracující nebo krajané v zahraničí budou moct dopředu požádat o možnost volit korespondenčně, jim ušetří spoustu času, peněz i naježděných či nalítaných kilometrů k volebním urnám,“ dodal Bartoš.
Jste plnoletými občany ČR? Tak máte právo volit. A stát vám to má co nejvíce ulehčit. Tečka. Proto vláda schválila korespondenční volbu. Už se těšíme na boj s opozicí v Parlamentu. Že budou proti je jasné, i když to historicky prosazovali. V zahraničí jim totiž pšenka nekvete. pic.twitter.com/OAEAIE8EQU
— Piráti (@PiratskaStrana) January 3, 2024
Poprvé by mělo být možné volit prostřednictvím pošty na podzim roku 2025 ve volbách do Poslanecké sněmovny. Od roku 2026 pak i v prezidentských a evropských volbách.
Podle návrhu, který podepsali zástupci všech vládních stran, by poštou mohli volit Češi, kteří si osobně nebo on-line s předstihem asi 40 dní před volbami požádají na příslušném zastupitelském úřadu o identifikační lístek a nahlásí adresu, na niž chtějí doručit hlasovací lístky a obálky.
Na identifikační lístek volič stvrdí, že hlasoval sám za sebe. Volební lístek si vytisknou z informačního systému správy voleb, vloží do hlasovací obálky, a tu pak s identifikačním lístkem do doručovací obálky, kterou odešlou zpět zastupitelskému úřadu.
Komise následně po ukončení hlasování otevřou obálky a oproti identifikačnímu lístku zaznamenají do voličských seznamů účast daného voliče.
Podle předkladatelů navržený systém vylučuje možnost, že by volič hlasoval dvakrát. Obálka s hlasy bude vhozena mezi ostatní do urny.
Proti zavedení korespondenční volby se dlouhodobě staví opoziční hnutí ANO i SPD.
Hovoří o možném rozporu s Ústavou, kdy by mohla být porušena zásada tajné volby i ohrožení demokracie. Lze tak očekávat, že projednávání předlohy v Poslanecké sněmovně budou provázet tvrdé obstrukce.
Česko je jednou ze čtyř zemí v rámci Evropské unie, kde není možné volit poštou.