Článek
Vláda v sobotu vyhověla požadavku disidenta Jiřího Gruntoráda a odvolala hlasováním na dálku své usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek řekl, že on takovou věc nenavrhne, učinit tak podle něj ale mohli členové kabinetu. Neznamená to ale, že by se kabinet odkazu vzdal, uvedl v tiskové zprávě Úřad vlády.
Kabinet se loni v usnesení přihlásil „k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii“. „Vláda si váží všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami a všech, kteří se na jejich činnosti podíleli,“ stálo v dokumentu.
Na fotografii z dnešního večera jsou Jiří Gruntorád a John Bok krátce poté, kdy podepsali před hlasováním vlády návrh usnesení, po jehož schválení ohlásili ukončení hladovky. Jsem rád, že tenhle příběh nekončí smrtí. Před úřadem vlády chtějí ještě jednu noc přespat. pic.twitter.com/TP6lm1kGMu
— Petr Blažek (@pvblazek) November 25, 2023
Vláda v tomto kontextu chápe Gruntorádův protest, který vychází z vědomí nesouladu usnesení se skutečností, že řada bývalých odpůrců komunistického režimu pobírá i násobně nižší důchod než někdejší důstojníci Státní bezpečnosti a komunističtí funkcionáři.
„Na obhajobu naší vlády je třeba říci, že tento stav nezavinila, a naopak činí řadu konkrétních kroků, které vedou k jeho nápravě. Tím se ovšem nezříkáme odpovědnosti. Vláda se rozhodla z humanitárních důvodů vyhovět požadavku Jiřího Gruntoráda a udělat symbolické gesto a své usnesení k Chartě 77 odvolat,“ poznamenala Strakova akademie.
Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Gruntorád kvůli neřešení problému nízkých důchodů odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu drží od pátku 17. listopadu hladovku a požaduje odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Jedenasedmdesátiletý Gruntorád zahájil hladovku před Úřadem vlády v pátek 17. listopadu. Osmasedmdesátiletý John Bok se k němu přidal minulou sobotu.
Hladoví kvůli tomu, že vláda neřešila problém nízkých penzí lidí, kteří se aktivně vymezovali vůči komunistickému režimu. Také se domáhají odchodu Jurečky z vlády.
Navrhli kompromis
Premiér Fiala se s oběma hladovkáři sešel v úterý odpoledne. „Byl jsem s Jirkou u pana premiéra. Když odmítl, že by Marian Jurečka opustil vládu, Jirka navrhl kompromis. Vláda loni vydala usnesení, kde se přihlašujete k odkazu Charty 77,“ popisoval Novinkám Bok ve čtvrtek dopoledne.
„Z pozice posledního strážce odkazu Charty 77 jim navrhl, ať vláda vydá nové usnesení, kde se nebude hlásit k odkazu Charty, a že si může Jurečku nechat. Je to kompromis, který politici dělají každý den,“ dodal Bok.
„Mají možnost z toho vycouvat a my ukončíme hladovku. Přisvojili si něco svévolně bez souhlasu strážce odkazu Charty, kterým je Jirka Gruntorád. Bylo by fajn, kdyby to dodržovali, ale nedodržují a chrání Jurečku, který se zachoval odporně,“ zdůraznil Bok.
Podobně mluvil i pro Aktuálně.cz Gruntorád. „Hladovku ukončím, pokud vláda zruší usnesení, kterým se přihlásila k tradicím Charty 77,“ představil svůj kompromis. Dodal, že ze svých požadavků nehodlá ustoupit a je připravený „vydržet až do hořkého konce“.