Hlavní obsah

Vláda napíná školy. Pořád neví, s jakými penězi hospodařit

3:49
3:49

Poslechněte si tento článek

Opakuje se situace z loňska, kdy ředitelé ani po Novém roce nevěděli, jak budou platit nepedagogické pracovníky, tedy školníky, kuchařky, účetní, hospodářky či správce IT. Nyní má vláda v plánu tyto pozice převést pod správu zřizovatelů, tedy obcí a krajů, ale kolik peněz každá škola dostane, je ve hvězdách. Debaty nad změnou systému se táhnou, přitom do konce ledna má ministerstvo připravit rozpis rozdělování financí na platy.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Ředitelé jsou fakt nervózní, protože v lednu by měly být připravené rozpisy rozpočtů. Ministerstva financí a školství tvrdí, že tam ty peníze jsou, a my říkáme, že na nepedagogické pracovníky nejsou. Nevím, jak to chtějí rozepisovat,“ vyjádřil se pro Novinky šéf školských odborů František Dobšík.

Novela, která má zajistit financování nepedagogů ze samosprávních kas, ještě není schválena. Změna rozpočtového určení daní (RUD), kdy by obce a kraje získaly na daních více právě na tyto účely, se má uzákonit pomocí přílepku ke školskému zákonu. V platnost by měla vstoupit už v září. Jenže není jasné, kolik peněz nakonec na konkrétní pozice přiteče. Odbory očekávají, že jim ministerstvo školství předloží detaily alespoň v polovině ledna.

Nepřehledné změny budí nedůvěru i u šéfa Unie školských asociací Jiřího Zajíčka. „Dovedu si představit, že v únoru dostaneme rozpis pro pedagogické pracovníky, ale jak to bude s nepedagogy? Nemám křišťálovou kouli,“ řekl Novinkám.

Mají školníky zajistit obce? Přílepek horkou jehlou dráždí část starostů

Domácí

„Odmítáme to, těch rizik je příliš. Jakým mechanismem to bude fungovat, o jakou částku by se jednalo, jestli vůbec projde novela školského zákona, není jasné. Pokud to půjde přes RUD, tak nebudou nijak účelově vázány. Teoreticky ty peníze ani nemusí reálně skončit ve školách. Bavíme se o něčem, co má naprosto nejasné kontury,“ uvedl.

Nejistota i mezi starosty

Změně RUD se nebrání Svaz měst a obcí, ale brojí proti uplatnění změny s počátkem školního roku, protože by to pro starosty znamenalo nemalé komplikace spojené s tím, že na letošek už mají rozpočet platný pro celý kalendářní rok.

Ministerstvo ale posun termínu odmítá s ohledem na ředitele škol, kteří zase potřebují mít jasno o pracovních smlouvách na školní rok.

„Postupuje se nadále tak, že by to bylo od začátku školního roku,“ sdělila Novinkám mluvčí resortu školství Tereza Fojtová.

Města se musí vypořádat s penězi pro školy. Nevědí, kolik dostanou od státu

Středočeský kraj

Starostové předběžně navrhovanou částku ve výši zhruba 11 miliard, jíž by se letos ze svých příjmů stát vzdal ve prospěch zřizovatelů, nerozporují. To by mělo odpovídat pokrytí nepedagogických profesí na čtyři měsíce. V celém příštím roce by mělo do obcí putovat 33 miliard.

Ale i podle svazového experta pro legislativu Dana Jiránka je zapotřebí znát podrobnosti. „Nevíme, jak to bude děleno v rámci obcí a škol. Vypadá to tak, že zákon bude obsahovat základní dělení, ale kolik dostane která obec či jednotlivé skupiny obcí, to bez detailního členění nejsme schopni určit,“ popsal Novinkám.

Rovněž se mu nelíbí spěch, s jakým vláda velké manévry připravuje. „Tím, že se to prosazuje pozměňovákem, nemůžeme využívat normální procedury, meziresortní připomínkové řízení, projednání ve výborech, načtení pozměňováků. Toto je určitě ještě na velkou diskusi,“ zdůraznil.

Nejen kuchařky a školníky, ale i učebnice mají platit obce

Domácí

Kde je slíbených 800 milionů na uklízečky? Školy je vyplácejí z mezd učitelů

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám