Hlavní obsah

Vláda mě chce umlčet, prohlásil Okamura k žádosti policie o vydání

3:38
3:38

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Žádost policie o vydání k trestnímu stíhání za plakátovou kampaň v krajských volbách vnímá předseda SPD Tomio Okamura jako pokus vlády Petra Fialy (ODS) umlčet opozici. Kvůli kampani, která podle policie podněcuje k rasismu, už byl dvakrát na výslechu.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Předseda SPD Tomio Okamura

Článek

„Koalice Spolu se snaží zuby nehty udržet u moci, proto přistoupili k tomu, že se snaží kriminalizovat opozici za názory,“ prohlásil Okamura k žádosti policie.

Ta přišla po prověření trestního oznámení, které na Okamuru za kampaň v krajských volbách podal bývalý europoslanec a šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. Kampaň SPD označil za rasistickou.

Jak bude Sněmovna hlasovat o jeho vydání k trestnímu stíhání, nechá Okamura na poslancích. „Já to nechám, ani jinou možnost nemám, na hlasování poslanců. My jsme tady v menšině. Uvidíme, jestli Fialova vládní pětikoalice bude hlasovat pro mé vydání,“ poznamenal.

Policie žádá vydání Okamury kvůli jeho spektáklu s migranty na Václaváku

Domácí

Na tiskové konferenci novinářům sdělil, že byl dvakrát na výslechu na policii. „Ať mě poslanci vydají, nebo nevydají, závěrem bych chtěl říci, že aby za politický názor byli lidé stíhaní a aby někomu hrozil trest až tři roky vězení, tomu jsem nikdy nevěřil, že se něčeho takového v životě dočkám,“ dodal s tím, že od svých politických názorů neustoupí a bude dál bránit migračnímu paktu.

Plakát, na kterém je zobrazen černoch s krvavým nožem v ruce, nemá podle Okamury s rasismem nic společného. „To by pak mohl být rasistický i můj plakát, protože mám po tatínkovi šikmé oči. Já na tom plakátu nic rasistického nevidím, já tam vidím člověka,“ dodal také Okamura.

Vizuály, které vytvořila AI, zobrazovaly Afričana v zakrvavené košili s nožem v ruce jako „lékaře z dovozu“ nebo romské děti, které kouří cigarety s heslem: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“

Podezření policie, že se jedná o podněcování k rasismu, ale Okamura odmítl. „My v SPD nejsme ani rasisti, ani xenofobové, já sám podnikám v oblasti cestovního ruchu. Turisty máme rádi. I zahraniční jídla máme rádi. Rádi poznáváme cizí kulturu. Ale to nemá nic společného s nelegální migrací,“ poznamenal.

Foto: Facebook Radim Fiala - SPD

Výstavka SPD na Václavském náměstí

Žádost policie nejdříve posoudí mandátový a imunitní výbor, ten následně Sněmovně doporučí, jak by se k ní měla postavit. Většina poslanců zatím nechtěla svůj názor předjímat, je však pravděpodobné, že se vládní strany pár měsíců před volbami nebudou chtít k tak citlivé otázce, jako je podezření z rasismu a xenofobie, postavit zády a opozičního poslance ke stíhání vydají.

K trestnímu stíhání byl v minulosti už třikrát vydán i předseda ANO Andrej Babiš kvůli kauze Čapí hnízdo. V roce 2017 sám požádal Sněmovnu o vydání, v roce 2018 rovněž, v roce 2022 se jednání komory neúčastnil. Babiš stále na konečný soudní verdikt čeká.

Sněmovna zbavila v tomto funkčním období imunity také pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) kvůli kauze Opencard. Sám požádal poslance o své vydání, v červnu 2022 ho soud zprostil viny.

Klasická česká klička aneb Jak se Okamurova děsivá rasistická kampaň dostala na Václavák

Volby

Výběr článků

Načítám