Článek
„Návrh vypadá jako snaha zabít vydávání novin v ČR. K navýšení cen energií a papíru může více než 100procentní navýšení DPH být posledním hřebíčkem do rakve jednoho mediatypu v ČR,“ uvedla v prohlášení předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerová.
„V důsledku tohoto kroku se vláda může stát hrobníkem demokratického tisku v ČR. Deníky byly a jsou pro čtenáře kotvou, jak se vyznat v dezinformacích na internetu. Vláda tuto kotvu lidem může navýšením DPH vzít. Hrozí tak zvýšená konzumace zpráv z internetu, kde technologické platformy žádnou zodpovědnost za obsah šířený na internetu nenesou a redakční odpovědnost vydavatele nemají.
Důvod rozdělit noviny, časopisy a knihy do různých sazeb DPH nemá podle Šmuclerové žádnou logiku. „Vyjádření, které vláda poskytla, že některé časopisy vycházejí také jako vědecké, je směšné. Časopisům, kterým návrh zvedá DPH z 10 procent na 12 procent, tato situace také nepřinese nic než další ekonomický tlak, což se může projevit na kvalitě a počtu vydávaných tiskových publikací,“ reagovala. Upozornila, že DPH u tisku je v Německu 7 procent, Polsku 8 procent, v Itálii a Španělsku 4 procenta či ve Francii 2,1 procenta.
„V Česku teď dostávají knihy 0 procent. Jako kdybychom zde, v Česku, nevěděli, že i deníky a časopisy, stejně jako knihy, pomáhají v rozvoji kultury a vzdělanosti. Mají zásadní roli nezávislého média – klíčového pilíře demokracie,“ prohlásila Šmuclerová.
Unie vydavatelů proto podle ní považuje „za jediné přijatelné řešení zavedení super snížené – nulové sazby DPH – pro prodej knih, novin a časopisů“.
Unie vydavatelů zastupuje 43 členů vydávajících víc než 420 tištěných titulů a více než 200 webových titulů. Členové zaměstnávají přes 5000 pracovníků v redakcích, tiskárnách a v distribuci periodického tisku. Tištěné tituly mají zásah 83 procent populace ve věku 12 až 79 let a představují více než 89 procent celkového objemu hrubých inzertních příjmů vydavatelů.