Článek
Stanovisko ministrů ČSSD však je, že vláda demisi podávat nemá. Podle šéfa US-DEU a ministra spravedlnosti Pavla Němce o přerušení bodu požádal sám premiér Stanislav Gross (ČSSD). "Premiér diskusi uzavřel s tím, že kdo chce podat demisi, nechť tak učiní," uvedla mluvčí vlády Věra Dušková.
Prezident situaci zatím nebude komentovat, řekl jeho mluvčí Petr Hájek.
Sociální demokraté podle unionistů požádali o přerušení jednání, aby mohli ještě tento týden projednat unionistický návrh uvnitř své strany. "Tomuto požadavku jsme vyhověli s tím, že nejpozději na příštím jednání vlády musí být otázka vyřešena," tlumočila názor US-DEU mluvčí strany Libuše Hebelková.
Z osmnáctičlenné vlády už podali demisi tři lidovečtí ministři - zahraničí Cyril Svoboda, dopravy Milan Šimonovský a unionistický šéf resortu informatiky Vladimír Mlynář. Vzápětí po dnešním rozhodnutí vlády to učinil i nestranický ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, který stojí v čele legislativní rady vlády. [celá zpráva]
Zbylí dva unionisté - ministr obrany Karel Kühnl a spravedlnosti Pavel Němec - zřejmě vyčkají, jak vláda příští týden naloží s jejich návrhem na demisi celé vlády.
Mnozí ministři za ČSSD svoje setrvání podmiňují tím, že vláda nebude závislá na komunistech. Sociální demokraté plánují, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před Sněmovnu a požádají o důvěru, přičemž toto hlasování spojí s konkrétním zákonem, zřejmě o snížení daní.