Článek
Stanjura uvedl, že ročně stát z hazardu vybere kolem devíti miliard korun. Změnou zdanění bude možné získat jednotky miliard navíc.
Hry pro tento účel adiktologové rozdělili do tří skupin podle jejich nebezpečnosti a stupně závislosti. Ministerstvo připravilo na tomto podkladu propočty změn tak, aby byly ve výběru daní pozitivní.
Kabinet naopak zřejmě upustí od návrhu zdanění takzvaného tichého (nešumivého) vína, na které v současnosti v Česku platí nulová spotřební daň. Úvahy o zavedení daně se objevují vždy v souvislosti s napjatým státním rozpočtem.
Stanjura: Zvažujeme zrušení daňové slevy na manžele
Stanjura zmínil, že daň z vína používá menšina zemí EU, proti jejímu zavedení mluví podle něj i to, že kdyby byla nízká, jako je například ve Francii, nevyplatila by se státu kvůli nákladům na správu.
Změny chce konzultovat s opozicí
Plánovaná úspora 70 miliard korun v rozpočtu na příští rok by se měla ze dvou třetin týkat výdajů a jedna třetina, tedy zhruba dvacet miliard korun, příjmové strany. Aby změny byly udržitelné, měly by podle ministra financí být konzultovány s opozicí. Zdůraznil, že nejdříve na nich ale musí být shoda v koalici.
Česko se v posledních letech potýká s velkou strukturální nerovnováhou státního rozpočtu. Loni skončil státní rozpočet deficitem 360,4 miliardy korun, což byl třetí nejhorší výsledek hospodaření po letech 2021 a 2020.
Pro letošní rok je schválený schodek 295 miliard korun. Podle prognózy ministerstva financí by letos míra zadlužení Česka měla dosáhnout 45,8 procenta HDP, což je nejvyšší úroveň vůbec.