Hlavní obsah

Vítězství ANO, nebo reparát Fialovy vlády? Česko čeká těžký volební rok

5:47
5:47

Poslechněte si tento článek

Češi mají před sebou perný volební rok, kdy si na přelomu září a října vyberou nové poslance a rozhodnou o rozložení sil ve Sněmovně. Ohroženo je hnutí SPD, očekává se návrat komunistů i úspěch Motoristů. Vítězství opoziční ANO ale podle expertů není zdaleka jisté, a pokud nastane, k sestavování vlády se šéf hnutí Andrej Babiš dostat nemusí. Poprvé bude o budoucím premiérovi rozhodovat prezident Petr Pavel. Voliči v zahraničí si také prvně vyzkouší, jaké to je volit poštou.

Foto: Novinky

Petr Fiala a Andrej Babiš

Článek

„Nejpravděpodobnějším povolebním scénářem je, že Andrej Babiš vyhraje volby. Ale netipoval bych, že bude rozdíl třicet ku dvaadvaceti procentům, jak ukazují dnes některá data. Myslím si, že ANO takový náskok mít nemusí,“ odhaduje politolog, profesor Vít Hloušek z Masarykovy univerzity v Brně.

Tři čtvrtě roku do voleb se může ještě leccos změnit, zlepší se ekonomická situace v zemi, na Ukrajině bude dosaženo příměří. To vše může s preferencemi zamávat. Ze stejného důvodu nepokládá vítězství ANO za jisté ani politolog Michael Drašar z Univerzity Karlovy.

Volby by v listopadu vyhrálo ANO s 33,5 procenta. Do Sněmovny by šli i Motoristé, komunisté či Piráti

Parlamentní volby

Byť si ANO v průzkumech dlouhodobě udržuje víc než třicetiprocentní podporu, na jednobarevnou vládu, o které sní už mnoho let šéf hnutí Andrej Babiš, to podle expertů nejspíš stačit nebude.

„Bude hodně záležet, jak se budou rozhodovat voliči na radikálně pravé straně spektra, protože je to část voličů, na které ANO v posledních letech hodně cílí,“ míní Drašar.

Pokud je tu někdo, kdo se má voleb bát, tak je to určitě SPD.
Michael Drašar, politolog

Po koaličních spřízněncích pokukuje ANO už teď. Nabízí se Motoristé, SPD i koalice Stačilo! složená z komunistů a národoveckých stran. Potenciál mají podle analytiků pro ANO především Motoristé, o kterých se mluví jako o „staré ODS“ a na jejichž kongresu se zastavil i místopředseda ANO Karel Havlíček. Ti by mohli přetáhnout i konzervativní voliče SPD, jak soudí politologové.

„Myslím si, že Tomio Okamura je na politické scéně už trochu vyčpělý. Pokud je tu někdo, kdo se má voleb bát, tak je to určitě SPD. Buď na úkor toho, že by jejich voliči přešli k hnutí ANO, nebo začnou hledat nové tváře, které mohou přinést něco nového, třeba Motoristy,“ odhaduje Drašar.

Pozornosti naopak unikají Piráti po odchodu z vlády a není jisté, zda se do dolní komory parlamentu opět proderou.

Rakušan: S ANO? Nikdy

Variant pro vládní sestavu je ale celá řada. Na opětovné vítězství si věří i vládní koalice Spolu vedená Petrem Fialou, byť průzkumy nálad tomu zdaleka neodpovídají. Posiluje naopak hnutí STAN, které se snaží voličům v kampani dokázat, že nesklouzlo k měšťáctví a myslí na lidi na venkově.

V současné kondici by vládní strany – tedy ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové – většinu neměly. Koalici Spolu přisoudil listopadový průzkum STEM 21 procent, STAN 8 procent, zatímco ANO téměř 34 procenta.

Spolu může mít 30 procent, věří Fiala

Domácí

„Není vyloučeno, že by Petr Fiala mohl sestavovat další vládu, i když to není nejpravděpodobnější scénář. V takové chvíli se obávám, že se bude muset vrátit k pětikoalici, protože mu to nebude vycházet,“ uvažuje Hloušek. Rozhodující podle něj ale bude spíše to, kolik politických subjektů a s jakou silou nakonec mandáty získá.

Pro většinu politiků z vládních stran je spolupráce s ANO tabu.

„Aby nevznikly sebemenší pochybnosti, rovnou jako předseda Starostů říkám, že vládní spolupráci s hnutím ANO mohu jednoznačně vyloučit,“ ujišťoval šéf STAN Vít Rakušan koncem roku. Podle Hlouška je však klidně možné, že se obmění vedení strany a nová garnitura k vyjednávání s ANO cestu najde.

Část koaličních politiků nesouzní ani s tím, že by se příštím premiérem nestal předseda ANO Andrej Babiš, ale třeba místopředseda hnutí Karel Havlíček.

S kartami by mohl ovšem zamíchat prezident Petr Pavel, který rozhodne o jménu premiéra na další čtyři roky. Opakovaně se nechal slyšet, že nepůjde proti ústavě a z principu by neblokoval ani pověření Andreje Babiše, pokud ovšem splní potřebná kritéria. Otevírá se tím prostor pro druhou Fialovu vládu.

Pavel neplánuje pověřit sestavením vlády automaticky vítěze voleb. „Jestli dojde k tomu, že kterákoli strana získá většinu, že kterákoliv strana bude mít potenciál sestavit vládu s podporou Sněmovny, pak podle ústavy je naprosto správné, že taková strana bude stavět vládu,“ uvedl prezident.

Poprvé volby poštou

Hrát se bude letos více než jindy také o přízeň krajanů žijících v zahraničí. Ti už nebudou muset cestovat hodiny k volebním urnám na zastupitelské úřady. Poprvé si vyzkouší volbu korespondenčně, na což budou spoléhat především současné vládní strany. Právě ty mají dlouhodobě největší přízeň mezi Čechy žijícími v cizině.

Že by to rozhodlo volby, si ale oslovení experti nemyslí. „Tipnul byl, že to vládním stranám může do určité míry nějakým procentem hlasů pomoci, ale nebude to nijak závratné,“ míní Drašar.

„Čechů v zahraničí zase nemáme tak mnoho, jako je to v jiných státech, aby to otočilo volby, “ doplnil profesor Hloušek.

Zároveň podotýká, že by současným vládním stranám mohly paradoxně pomoci propadlé hlasy. Při minulých sněmovních volbách v roce 2021 jich byl rekordní milion.

Češi budou moci volit ze zahraničí korespondenčně už od příštího roku

Volby
Související témata:

Výběr článků

Načítám