Článek
"Zavedení eura neznamená měnovou reformu. Kurs ke koruně bude pevně stanoven. Ceny, platy, důchody i peníze na účtech a vkladních knížkách se přepočtou stejným koeficientem. Úspory se tedy neznehodnotí," tvrdí internetový server zřizovaný ministerstvem zahraničí Euroskop.
K vytlačení koruny ale podle analytiků hned tak nedojde. ČR totiž musí splnit řadu tzv. konvergenčních kritérií - mimo jiné mít nízký rozpočtový deficit (do 3% HDP), nízkou míru celkového veřejného dluhu (do 60% HDP), vykazovat cenovou stabilitu (inflace nesmí překračovat o více než 1,5 % míry inflace za posledních 12 měsíců ve 3 nejlepších členských státech) atd.
Kdy tedy den D nastane, se neví. Česká vláda výhledově počítá s 1. lednem 2010. O případné výměně korun rozhodnou občané v referendu. Každý, kdo má zájem vlastnit bankovní účet v eurech už nyní, ale může. Finanční instituce tuto službu svým zákazníkům nabízejí už více než dva roky.
V hotovostním styku se používá sedm druhů bankovek, v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 eur a 8 druhů mincí: 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1 a 2 eura.
Euro oficiálně nahradilo národní měny dvanácti zemí Unie od prvního ledna 2002. Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko a Řecko tak vytvořily tzv. eurozónu. Do ní nepatří tři státy staré EU: Dánsko, Švédsko a Velká Británie, které jednotnou měnu zatím odmítly.
Zavedení eura má zjednodušit fungování společného trhu a zajistit nízkou hladinu inflace. Občanům společenství přináší i další podstatnou výhodu - při cestě do jiného členského státu nemusí řešit výměnu peněz.
Zítra: | Omezení dovozu zboží z dovolené |
.: Vaše témata posílejte: | eu@novinky.cz |
Vstup do EU:
zbývá 29 dní