Hlavní obsah

Vinná réva zasažená mrazem znovu obráží. Kvalita hroznů by mohla být lepší

Kutná Hora

Vinná réva poškozená jarními mrazy na některých vinicích znovu obrůstá. Třeba v Kutné Hoře, kde natáčela kamera Novinek. Zatímco na Mělnicku nebo Mostecku jsou podle ministra zemědělství Marka Výborného škody téměř stoprocentní, na Kutnohorsku odhadují zhruba padesátiprocentní poškození letorostů. „Jaká bude úroda, zatím nedokážeme odhadnout,“ říkají zdejší vinaři. Urodit by se mohl výjimečný ročník, nižší produkce by totiž mohla znamenat kvalitnější hrozny.

Vinná réva zasažená mrazem na Kutnohorsku znovu obrážíVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Třeba Vinice U všech svatých na kutnohorském kopci Sukov zůstala z větší části zelená. Horní partie se podařilo zdejším vinařům před jarními mrazy ochránit. A to i díky pálení balíků slámy.

O něco jiný pohled se ale naskýtá o kousek dál, na jejich menší viniční trati pod zámkem Kačina v obci Svatý Mikuláš. Tady se vinné kmínky zelenají jen pomálu.

„Tohle je příklad vinice, která celá pomrzla, ty škody jsou v podstatě stoprocentní,“ říká nám výrobní ředitelka Vinných sklepů Kutná Hora Soňa Podholová. A do ruky na ukázku bere jeden z pomrzlých, suchých květů, který se jí mezi prsty hned rozpadne na kousíčky.

„Ale vidíme, že réva obráží,“ ukazuje na nové výhony na hlavách kmínků, zelené letorosty i zdravě vypadající květy. „Takže ty keře jsou v relativně dobrém stavu. Věříme, že to bude dobré,“ neztrácí naději v možnou budoucí úrodu z celkem 44 hektarů vinic, na kterých sklepy hospodaří.

Foto: Novinky

Vinařům na Kutnohorsku obráží znovu réva

Vinná réva po mrazech obrůstá. Urodí-li se, bude z toho vzácný ročník

Ekonomika

Menší úroda, lepší kvalita

Na zhodnocení výsledných ztrát je ale podle ní zatím brzy. Zda a jak se poškozené keře skutečně vzpamatovaly, budou mít víc jasno až za pár týdnů. „Když budeme na 50 procentech dlouhodobého průměru, tak věřím, že to bude dobrá zpráva,“ odhaduje.

Standardně podle ní bývají na jednom letorostu dva hrozny, teď je to většinou jeden. „Tady vidíte jeden malinkatý, řídký, z toho asi nic moc nebude. Tento květ vedle už vypadá lépe, z toho by mohl být normální hrozen,“ usuzuje při prohlížení vinice U Borku.

Foto: Novinky

Viniční trať U Borku ve Svatém Mikuláši na Kutnohorsku

Nižní objem úrody by se mohl promítnout do její kvality a také výjimečnosti a vzácnosti letošního ročníku.

„Teoreticky by kvalita hroznů měla být vyšší, ať už z pohledu cukernatosti, nebo z pohledu dalších látek,“ vysvětluje Podholová. Výživa z kořenového systému keře se rozprostře do menšího počtu hroznů, o to víc jí ale dostanou a o to kvalitnější pak budou.

„Ale nevíme, jak bude vypadat celý ten ročník. Záleží samozřejmě na mnoha dalších faktorech, jak se bude vyvíjet počasí a tak dále,“ vysvětluje.

Zasaženou révu mají brzy v plánu podpořit také výživnými látkami, které mohou ve svém certifikovaném biodynamickém vinařství používat.

„Finišujeme výrobu bylinného fermentátu. S postřikem pojedeme příští týden, obsahuje spousty enzymů, které by měly ty keře ‚nakopnout‘, aby se lépe zotavily a upravily plodnost,“ uvádí.

Postřik používají každoročně, letos po něm však – vzhledem k současné situaci – sáhnou mnohem dříve.

Foto: Novinky

I díky teplu z pálení slámy zde úroda v horních partiích nepomrzla

Vinaři prý nebudou chtít po státu náhradu za škody způsobené mrazy. Je to příroda, vysvětlují

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám