Článek
Jenže zařízení bylo nainstalováno v rozporu s pravidly. Potvrdil to soud, na který se obrátil jeden z pokutovaných majitelů auta. Ten nakonec svou pokutu dostal zpět. Že by radnice poslala vybrané miliony i dalším změřeným řidičům? Kdepak, kdo bude chtít své peníze zpět, musí o to sám požádat. Podle radnice už je od poloviny loňského roku úsekové měření formálně v pořádku.
Do boje proti pokutě za průjezd osadou rychlostí 57 km/h ve výši 1500 korun spojené s poplatkem v podobě další tisícovky se pustil provozovatel vozu. Muž se proti pokutě, kterou mu potvrdilo jak město, tak i jihočeský krajský úřad, bránil žalobou k českobudějovickému krajskému soudu a uspěl.
O případnou obnovu již ukončených správních řízení může požádat jedině sám přestupce
Zjistil totiž, že policie v souhlasném stanovisku k umístění automatického měření uvedla, že toto nesmí být prováděno ve vzdálenosti menší než 100 metrů po označení začátku obce. Jenže v Korkusově Huti stálo první zařízení o notný kus blíže značce. Podle soukromé společnosti, která pro město měření zajišťuje, to bylo 85 metrů za značkou.
Firma k tomu přišla s tvrzením, že celkový úsek měření má téměř 185 metrů, a končí tedy daleko za hranicí sta metrů od značky označující začátek obce, proto vlastně stanovisku policie neodporuje. Jenže s tím u soudu nepochodila.
Soud: Podmínku je třeba bezpodmínečně dodržet
V rozsudku, který mají Novinky k dispozici, totiž soud jasně konstatoval, že pokud policie dala jasnou podmínku, odkud se může rychlost měřit, je potřeba ji bezpodmínečně dodržet bez ohledu na to, jaká je celková délka měřeného úseku.
Krajský úřad pak verdikt napadl kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, ale bez úspěchu. „Samotný stěžovatel v kasační stížnosti připouští nesplnění povinnosti umístit automatizovaný technický prostředek v obci Korkusova Huť v požadované vzdálenosti. Podle jeho tvrzení se tento prostředek nacházel jen 85 metrů a nikoli 100 metrů od svislého dopravního značení začátku obce,“ stojí mimo jiné ve verdiktu.
Novinky zajímalo, jak se k celé věci postaví vimperská radnice. „Úsekové měření rychlosti v osadě Korkusova Huť spočívá v kontrole průměrné rychlosti za celý označený úsek, nikoli v měření okamžité rychlosti vozidla v jednom bodu. Pokutován tak není náhodný či ojedinělý výkyv rychlosti vozidla, ale úmyslné a soustavné překračování rychlosti. Přestupci, který zpochybnil formální dokazování přestupku, byla pokuta vrácena,“ napsal mluvčí města Milan Brabec.
Podle mluvčího městský úřad nezahájil nebo odložil přes pět stovek přestupkových řízení která spadala do období, kdy bylo měření zpochybněno. Město pak získalo nové stanovisko policie, které už se nezabývá přesným umístěním začátku měření od značky.
Vimperk sám pokuty vybrané na období, kdy úsekové měření neodpovídalo požadavku na umístění, vracet nebude. „O případnou obnovu již ukončených správních řízení může požádat jedině sám přestupce,“ dodal Brabec.