Článek
Informace vyplývají z registru smluv, kde jsou dokumenty k ubytování vietnamské návštěvy zveřejněny.
První delegace viceprezidentky Vietnamu Vo Thi Anh Xuan, která se v listopadu setkala s vicepremiérem Vítem Rakušanem (STAN), pobývala v luxusním hotelu Prezident v centru Prahy mezi 13. a 16. listopadem, druhá, v níž byl premiér Phạm Minh Chính, mezi 18. a 20. lednem. Listopadová smlouva na tři noci vyšla na 550 tisíc korun, lednová na dvě noci už na 1,4 milionu korun.
Fiala zacílil na Vietnamce. Přeje jim šťastný rok dřevěného Hada
Jak doplnil Úřad vlády, v listopadu tato částka odpovídala šesti pokojům, v lednu devíti.
Hotel, v němž byli vietnamští komunisté ubytováni, nabízí různé luxusní pokoje a apartmány podle Booking.com s cenou za noc od 11 tisíc, ty nejdražší s plochou 200 až 330 metrů stojí za noc 180 až 500 tisíc korun. Podle mluvčí vlády Lucie Ješátkové byl vybrán z kapacitních důvodů a na doporučení ochranné služby.
Protože se vietnamskému premiérovi kvůli poruše letadla zpozdil let, byl jeho pobyt a pobyt jeho manželky prodloužen, což státní kasu vyšlo na dalších 195 tisíc korun.
„Je běžnou zvyklostí, že hostitel hradí náklady části delegace, která Česko navštíví. Stejně tak se to děje při návštěvách českých delegací v zahraničí,“ sdělila k tomu Novinkám Ješátková.
Vietnam tvrdě potlačuje disent
Ve Vietnamu ovšem vládne tvrdý komunistický režim. „Vietnam se inspiruje dalšími autoritářskými režimy, nejvíc asi Čínou. Trendy, které jsme pozorovali v Číně v rámci potlačování disentu před několika lety, můžeme nyní sledovat i ve Vietnamu,“ uvedla Nadiia Ivanova, odbornice na lidská práva z organizace Člověk v tísni. „K popravám politických oponentů naštěstí zatím nedochází, ale jsou odsuzováni k trestům odnětí svobody, ti nejznámější na deset i více let,“ dodala Ivanova.
Situace ve Vietnamu se podle ní podobá té, která vládla v Československu před rokem 1989. „V zemi neexistuje politická opozice, vládne jediná strana, komunistická. Jakékoliv snahy o vytvoření opoziční strany či jen o zvýšení povědomí občanů o vlastních právech, které jsou zakotveny v ústavě, jsou potírány hned v zárodku,“ popsala Ivanova. „Jedno číslo za všechny, v Indexu svobody tisku se Vietnam nachází na 174. místě z celkových 180 hodnocených států,“ zmínila. Občansky aktivním jedincům je podle odbornice bráněno navštívit rodinu ve Vietnamu, to se týká i několika případů osob žijících v Česku.
Člověk v tísni upozorňuje, že situace se ve Vietnamu zhoršuje od nástupu nového politického vedení v roce 2016.
Fiala dostal otevřený dopis
Občanské sdružení Van Lang, ve kterém se v Česku angažují vietnamští aktivisté, premiéra a prezidenta Petra Pavla na chování vietnamského režimu upozornilo v otevřeném dopise.
„Ve Vietnamu, pod totalitním režimem podobným tomu, který existoval v Československu před rokem 1989, je řada občanů zatýkána a vězněna za to, že vyjádřili svůj názor,“ napsalo sdružení.
Zmínilo například novinářku Phạm Đoan Trang, odsouzenou k devíti letům, učitele Lê Trọng Hùng, který si má odsedět pět let, blogera Nguyễn Chí Tuyếna, který stráví ve vězení šest let a na osm let odsouzené aktivisty Cấn Thị Thêu a Trịnh Bá Tư.
„Naléhavě vás žádáme, abyste při jednání s vietnamskou stranou otevřeně poukázali na porušování lidských práv ve Vietnamu a požadovali propuštění osob vězněných pouze za jejich politické názory odlišné od názorů vietnamské vlády,“ dodalo Van Lang v dopise.
Vládám jde o obchod
Vietnamskou vládu pozval premiér Petr Fiala (ODS) na oplátku za svou návštěvu v dubnu 2023, kdy v Hanoji zahájil česko-vietnamské obchodní fórum. O obchod šlo prý i tentokrát. „S žádnou jinou asijskou zemí nemáme tak blízké vztahy jako s Vietnamem,“ pochvaloval si návštěvu Fiala. „Tomu odpovídá i obrat vzájemného obchodu, který byl loni rekordní a překročil čtyři miliardy dolarů. Je potěšitelné, že české firmy mají velký zájem o další investice ve Vietnamu. Z těchto všech důvodů posouváme naše vztahy na novou, strategickou úroveň,“ dodal.
Letos na jaře se má ve Vietnamu spustit výrobní linka Škoda Auto. České firmy jsou aktivní na tamním trhu i v oblastech obranného a těžebního průmyslu, energetiky, letectví, zdravotnictví a finančních službách.
„Další významnou investicí je akvizice jedné z největších vietnamských tepelných elektráren skupinou Sev.en Global Investmens, která se tímto podílí na modernizaci VN energetiky. Vietnam je prvním zákazníkem, který si pořídil dvanáct letounů L-39NG, čímž podpořil tuto strategicky významnou výrobu v Česku. V jednání je dalších dvanáct kusů,“ informoval Daniel Drake, mluvčí ministerstva zahraničí, jež se na přípravě návštěvy podílelo.
Češi při jednání údajně otevřeli i téma lidských práv. „Jde navíc o jedno tradičních témat našich vztahů s Vietnamem,“ dodal Drake.