Článek
„Losice ležela na boku se silnými bolestmi břicha. Veterinář diagnostikoval těžkou koliku. Zvíře trpělo velkými bolestmi a nereagovalo ani na ošetřovatele, z nozder a tlamy mu vytékaly bachorové tekutiny. Došlo k masivnímu poškození trávicí soustavy. I přes okamžité zahájení léčby samice losa uhynula,“ řekli tehdy ošetřovatelé hlubocké zoo.
Pitva podle nich potvrdila těžký krvavý zánět tenkých střev a předního úseku tlustého střeva toxického původu. „Pohlavní cesty losice byly v pořádku a pravděpodobně by bez problémů mláďata porodila,“ dodali zoologové s tím, že samice čekala dvojčata.
I přesto, že ošetřovatelé návštěvníky důrazně upozorňují, aby zvířata v žádném případě nekrmili, někteří tyto zákazy stále ignorují. „Bohužel, i přes opakované informování veřejnosti a neustálou osvětu o nekrmení zvířat v zoologických zahradách, k těmto incidentům dochází opakovaně, a to nejen v hlubocké zoo,“ dodali ošetřovatelé.
Samice losa v hlubocké zoo čekala dvojčata. Zabily ji sušenky od návštěvníků
Video natočil Karel Roden
A právě v reakci na loňský tragický úhyn losice natočila hlubocká zoo video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků, které má většinou pro zvířata fatální následky. Hlas i tvář videu propůjčil herec Karel Roden.
„Videem, které je možné zhlédnout na sociálních sítích, apelujeme na to, aby se lidé ke zvířatům chovali ohleduplně a nezpůsobovali jim zbytečnou bolest. Video podpořily i další tuzemské zoologické zahrady s cílem oslovit a informovat veřejnost o zbytečném trápení zvířat způsobeném nevhodným krmením,“ řekl Vladimír Pokorný, ředitel Zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou.
Zvířata jsou v zoologických zahradách krmena vyváženou stravou. Chovatelé se zároveň snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě.
„Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i konkrétní jedince, se pracuje i několik let. Řada druhů v zoo jsou takzvaní potravní specialisté. To znamená, že se živí pouze vybranou potravou a cokoliv jiného jim může způsobovat i dlouhodobé zdravotní potíže, v nejhorších případech i smrt,“ zdůraznila zooložka Markéta Jariabková.