Článek
Mluvčí mateřské společnosti firmy OKD Vladimír Bystrov potvrdil, že oběťmi jsou dva horníci z Dolu Karviná. Další tři lidé utrpěli lehká zranění. Otřes nastal v porubu lokality Doubrava, v hloubce 710 metrů pod povrchem.
„V době události pracovalo v předmětné oblasti 21 pracovníků. Účinky otřesu se projevily zejména na přístupových chodbách porubu. Na místo ihned vyrazili pracovníci báňské záchranné služby, kteří poskytli zraněným první ošetření, vyvedli horníky z ohrožené oblasti a přijali nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti v místě neštěstí,“ uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol.
Dva polští horníci ve věku 39 a 46 let otřes i přes veškerou snahu záchranářů nepřežili. „Hluboce litujeme každého ztraceného lidského života a upřímně soucítíme s rodinami a blízkými mrtvých horníků,” řekl k události Klaus-Dieter Beck, generální ředitel a předseda představenstva OKD. „Bezpečnost je v naší společnosti za všech okolností na prvním místě, pracujeme však v náročných podmínkách pod zemí a přírodní vlivy nelze vždy stoprocentně předvídat," dodal.
Citelný důlní otřes
„Třásly se skříně, postel i ostatní nábytek. Otřes byl opravdu silný, byl cítit po celém domě,“ napsala Novinkám čtenářka z Orlové. Další čtenář upřesnil, že zemětřesení zaznamenal kolem 23:20.
Silný otřes pocítili ve stejnou dobu i v centru Bohumína. „Otřes se projevoval v konstrukci budovy panelového domu, pohyboval se nábytek, třásly sklenice, květináče a knihy. Velmi intenzivní byl pohyb v podlahových konstrukcích,“ uvedl pro Novinky svědek.
Podobně situaci popsala čtenářka z centra Havířova. "Praskalo v okenních rámech a celý šestipatrový dům se kymácel," uvedla.
Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu připomněl, že otřes byl jen o malinko slabší než ten, který postihl Ostravsko 13. června 2002. „Pokud si vzpomínám, tehdy tam byla nějaká zranění.“ Slabé otřesy pocítili v sobotu i lidé v Ostravě.
Zemětřesení zaznamenali v říjnu opakovaně také na Chebsku. To nejintenzivnější mělo sílu přes čtyři stupně Richtera.