Článek
Zhruba hodinový protest proběhl poklidně, účastníci provolávali hesla na podporu Gruzie. Policie všechny demonstranty při příchodu legitimovala.
Přestože nejvíce lidí patřilo ke gruzínské komunitě žijící v Praze, na místě byli i Češi a někteří občané jiných zakavkazských států. Protestující si stěžovali na to, že ruské agentury neinformují o konlifktu objektivně, západní média pak jejich zprávy poměrně nekriticky přebírají.
"Spojení s našimi rodinami v Gruzii je nyní složité, telefonní linky nefungují. Situace je velice těžká," uvedla jedna z účastnic protestu.
Roli hraje i ropa
Boje v separatistické gruzínské provincii Jižní Osetie propukly minulý pátek. Gruzínská armáda oblehla hlavní provinční město Cchinvali. Pak se ale do konfliktu vložilo Rusko, které podniklo desítky náletů i na zbytku gruzínského území. K ozbrojenému střetu se přidali i separatisté v dalším separatistickém proruském regionu Abcházie.
Všechny strany svalují vinu za agresi a civilní oběti vzájemně na druhého. Navzájem se také obviňují i z etnických čistek. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv v úterý oznámil, že nařídil ukončení vojenských operací ruské armády v Gruzii.
Pozornost upřená na rusko-gruzínský konflikt pramení také ze strategického významu Gruzie z hlediska těžby a tranzitu ropy a plynu. V Gruzii totiž leží nové ropovody a plynovody, které k nelibosti Moskvy podporují Spojené státy a které při dopravě ropy a plynu z Kaspického moře umožňují vyhnout se tranzitu přes Rusko.