Článek
Loni chřipkou onemocnělo 1,2 miliónů obyvatel a bezprostředně na ni zemřelo 2500 pacientů. Při chřipkové epidemii, která se očekává a vypuknout by mohla zřejmě hned po novém roce, by počet nemocných i zemřelých byl vyšší.
„Doporučujeme všem lidem očkování proti chřipce. Vakcín je dost. Ochrana se získává za jeden až dva týdny a nejúčinnější je pak po šesti týdnech od vakcinace,“ řekl Vít. Dodal, že v ČR je proočkovanost obyvatel pouze sedm procent, ale v zemích Evropské unie je to běžně 25 procent.
„U starších občanů nad 65 let máme proočkovanost proti chřipce jen 25 procent, ale v Evropské unii je to 80 procent,“ řekl Vít s tím, že pokud starší občan je očkován proti chřipce, tak průběh onemocnění je mírnější, je menší riziko hospitalizace a o 75 procent se snižuje riziko úmrtí. „Úmrtnost u nevakciovaných starších pacientů je čtyřikrát vyšší,“ řekl Vít.
Julínek a Vít se nechali očkovat
Před zraky novinářů na úterní tiskové konferenci se ministr zdravotnictví Tomáš Julínek i hlavní hygienik republiky Michael Vít, oba lékaři, nechali očkovat proti chřipce.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se v úterý sám nechal očkovat proti chřipce, aby podpořil očkování obyvatel (Foto: David Přinesdom).
Aby nemohli být obviněni z toho, že tak lobují za firmy, které vakcíny dodávají, vakcína neměla název a tak novináři nevěděli, jakou jsou očkováni.
„Chceme svým příkladem jednoznačně podpořit proočkovanost proti chřipce, poněvadž chřipka rozhodně není banální onemocnění, ale může být i smrtelná. Očkování tomu do značné míry může zabránit,“ uvedl pro Právo ministr Julínek.
Na chřipku nejsou antibiotika
Julínek zároveň uvedl, že na chřipku v žádném případě nejsou účinná antibiotika, protože jde o virovou infekci nikoli bakteriální. Přiznal, že v ČR se antibiotika nadužívají a to vede k odolnosti bakterií vůči nim. V důsledku toho už některá nezabírají.
Ministerstvo to chce změnit a připravilo národní antibiotický program v rámci něhož chce vést kampaň jak mezi lékaři tak mezi pacienty, která by vedla k nasazování antibiotik pouze v odůvodněných případech.
Z poloviny polykáme antibiotika zbytečně
Primář antibiotické stanice v pražské Nemocnici Na Homolce Vlastimil Jindrák k tomu uvedl, že v ČR je odolnost bakterií vůči některým antibiotikům až 50procentní. A je to i důsledek jejich nadužívání.
„Přibližně polovina antibiotik se předepisuje nesprávně, což ročně představuje nejméně jednu miliardu korun,“ řekl Jindrák s tím, že praktičtí lékaři by měli více konzultovat nasazení antibiotik se 77 antibiotickými středisky a více provádět u svých pacientů i tzv. speciální test, který odhalí během několika minut, zda jde o virovou nebo bakteriální infekci. A je-li virová, pak antibiotika nenasazovat, protože jsou neúčinná.