Článek
Ukázal to průzkum, který v srpnu provedla agentura TNS. Podle ní jen sedm procent z 600 dotázaných podniků uvedlo, že jejich pokladny jsou na zavedení EET už skutečně připraveny.
„Pozdní nákup systému může přinést nemalá rizika, protože i přes jejich uživatelskou jednoduchost by jej měly podniky otestovat v ostrém provozu. Od 1. prosince budou zodpovědné i za to, že jejich zaměstnanci ovládání nezvládnou,“ uvedl zástupce společnosti EET One Karel Hamr.
Babiš odmítl start odložit
Tato společnost, těžící z chorvatských zkušeností s elektronickou evidencí tržeb, nyní začne v Česku pod značkou eet1 nabízet pokladní systém s pořizovací cenou od 3240 korun a měsíčním paušálem za služby, servis a zálohování dat za 399 korun.
Systémy pro evidenci tržeb nabízejí i další výrobci, takže si podnikatelé mají z čeho vybrat. Hoteliéři a stravovací zařízení by už rozhodně neměli s pořízením kompatibilního pokladního systému otálet.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) totiž oznámil, že nevyslyší požadavek Hospodářské komory ČR odložit ostrý start elektronické evidence tržeb o jeden měsíc. Komora přitom argumentovala tím, že by se podnikatelům neměla narušit předvánoční prodejní kampaň.
Elektronická evidence tržeb tak skutečně začne už 1. prosince, kdy se do ní zapojí hotely a restaurace. [celá zpráva]
Farmářské trhy zřejmě také s EET
Od 1. března 2017 začne EET platit pro maloobchod a velkoobchod a od 1. března 2018 také pro ostatní živnosti.
Ministr financí už dříve odmítl návrh opozice, aby se evidence tržeb netýkala podnikatelů s ročním obratem do jednoho miliónu korun.
Neuspěje zřejmě ani ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s poslaneckým návrhem, aby z EET byly vyňaty farmářské trhy. Vláda přijala v červenci k této lidovecké předloze negativní stanovisko, definitivní verdikt však vysloví až parlament.