Hlavní obsah

Většina deváťáků už má jisté místo ve škole, tři čtvrtiny podle hlavní priority

Aktualizováno

V prvním kole přijímacího řízení se dostalo na střední školu na 94 procent uchazečů, konkrétně 93 tisíc deváťáků. Do školy v rámci nejvyšší priority se dostalo 75 procent uchazečů. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) se jedná o zásadní úspěch s širšími dopady.

Foto: Vít Černý, ČTK

Ilustrační snímek

Článek

„Zásadní úspěch je, že se podařilo na základě prioritizace zajistit místo ve škole pro 94 procent deváťáků. Neuspělo šest tisíc dětí, které se mohou zapojit do druhého kola přijímacího řízení,“ řekl Bek ve středu novinářům.

„Zřizovatelé škol dostávají poprvé obraz toho, jaká je poptávka po oborech, odkud a kam se děti hlásí. Dosud tyto informace nebyly,“ doplnil.

Zejména vychválil šéfa Cermatu Miroslava Krejčího, který sestavil tým vývojářů a systém elektronických přihlášek. Poděkoval mu také za to, že ještě na poslední chvíli hasil nedostatky ze strany škol, které zaslaly chybné pořadníky.

Poslední chyby v přijímačkách opravovali v Cermatu ručně

Věda a školy

„Podařilo se zachránit víc než stovku dětí, které by dostaly ortel, že se nedostaly na školu, kterou si zvolily, kvůli technickým nedostatkům,“ uvedl Bek.

„Když jsem panu ministrovi sliboval, že se nám to povede, tak jsem si sliboval, že bude nejtěžší ta legislativní část, a byl jsem velice mile překvapen, když jsem viděl v září, že je hotová a že nás čeká ‚jenom‘ ta technická část,“ řekl Krejčí s tím, že cesta k technickému řešení narážela na propasti, nicméně na nic fatálního.

„Pro mě je největší odměna to, že široká veřejnost využila ovoce naší práce. Téměř všichni dnes vědí, že se někam dostali. Těch pár, co se nikam nedostali, ví, že si musí počkat na další kolo,“ dodal.

Nejtěžší je uspět v Praze

Nejhůře se dostává na školu v hlavním městě, kde celková úspěšnost deváťáků u přijímaček byla 83,8 procenta. Hned za Prahou, ale podstatně lépe, skončil Středočeský kraj, kde sítem přijímaček prošlo 92,2 procent uchazečů.

Oba regiony jsou úzce propojeny, a to třeba i společnou dopravní infrastrukturou. Zároveň oba trpí nedostatkem míst na všeobecných oborech, jako jsou gymnázia a lycea, po čemž je zde silná poptávka.

Při pohledu na úspěšnost u přijímaček podle okresů, odkud a na kterou školu se uchazeči hlásí, je patrné, že uchazečů s pražskou adresou bylo na pražské školy přijato 58,6 procenta. Ostatní pocházeli z prstence v okolí matky měst a přilehlého okolí.

Cermat má školám předat výsledky didaktických testů státních maturit

Věda a školy

Podle těchto statistik jsou na tom ještě hůře Brňané, kteří ve svém sídelním městě uspěli ze 49,3 procenta. V Jihomoravském kraji byla celková úspěšnost 93,5 procenta.

Nejvyšší úspěšnost byla zaznamenána v Ústeckém kraji (97,5), na Vysočině (97,4) a ve Zlínském kraji (96,7).

Z dat Cermatu také vyplývá, že v Praze byla nejnižší úspěšnost žáků při aspiraci na školu podle své priority. Na školu nejvyšší priority se letos dostalo 54,5 procenta Pražanů, ve Středočeském kraji to bylo 66,8 procenta a v Jihomoravském kraji 67,6. Nejlépe si v tomto ohledu stál opět Ústecký kraj (80,4), Vysočina (79,2) a Moravskoslezský kraj (74,2).

V Praze a ve Středočeském kraji také bylo nejvíce deváťáků, kteří si na první místo do přihlášky napsali gymnázium nebo lyceum, ale neuspěli. V Praze jich bylo 374, mezi Středočechy jich bylo 251 a v Jihomoravském kraji 248. Naproti tomu na Vysočině a v Plzeňském kraji bylo takto neúspěšných jen 14 uchazečů o lycea a v Ústeckém 18.

Chudí a bohatí. Přijímačky ukázaly rozdíly

Věda a školy

Související články

Výběr článků

Načítám