Článek
„Z 6344 vězňů, kteří byli k 17. lednu propuštěni po amnestii prezidenta, se téměř 4 500 už registrovalo na úřadu práce. A skoro 4000 požádalo o mimořádnou okamžitou pomoc,“ informovala mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
Pokud by o tuto dávku a podporu v nezaměstnanosti požádalo 6000 propuštěných, znamenalo by to podle odhadu resortu výdaje 18,6 miliónu korun, dodala mluvčí.
„Úřady práce jsou na zvýšený zájem připraveny. Mají k dispozici dostatek peněz, aby mohly vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc. A posílily také počty pracovníků na přepážkách i bezpečnostní opatření,“ informovala ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
Stát sází na resocializaci
Ministerstvo se ve spojení s několika dalšími organizacemi snaží různými způsoby podpořit začlenění amnestovaných vězňů do společnosti. Podle nich je to výhodnější než držet vězně v cele. „Jeden den člověka ve vězení přijde stát na tisíc korun, ročně tedy na zhruba 360 tisíc. Proto je boj proti recidivě a pomoc při dodržování alternativních trestů cestou, jak výrazně uspořit peníze z veřejných rozpočtů,“ uvedla například Lucie Streichsbierová z RUBIKON Centra, které se specializuje na pomoc lidem s kriminální minulostí.
Propuštění vězni se mohou mimo jiné obracet na sociální kurátory, kteří působí na oddělení sociální prevence každého města. Ten může amnestovaného například doprovodit na úřady, doporučit mu zaměstnavatele či dát tipy na ubytování.
Odborníci doporučují také řadu integračních programů, které jsou podle nich nejlepším řešením proti sociálnímu vyloučení a návratu k trestné činnosti.