Článek
Zeman se dlouhodobě vymezuje vůči existenci funkcí politických náměstků na ministerstvech. Nyní může mít každý ministr maximálně dva takové náměstky.
„Nyní předložená novela však tento právní stav mění a početní omezení tzv. politických náměstků ruší, neboli jich může být libovolný počet. Funkce tzv. politického náměstka není v organizačním uspořádání správního úřadu stupněm řízení, jeho úkoly jsou v zákoně vymezeny z části neurčitě a z části v minimální míře a v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku. Jde o úpravu, která do žádného zákona, natož do zákona o státní službě, nepatří,“ zdůvodnil Zeman.
Novela podle něj také vyvolává pochybnosti o snaze depolitizovat a profesionalizovat státní správu. Prezidentovi se nelíbí také faktické rušení funkce odborných náměstků a jejich přeřazení do funkce vrchních ředitelů sekcí.
Předloha také zavádí funkční období pro tyto vedoucí úředníky na pět let a zrychlí výběrové řízení na obsazení míst ve státní správě.
Za poslední týdny je to druhá předloha, kterou prezident vetoval, a ta se tak vrátí Poslanecké sněmovně. Naposledy v úterý poslanci přehlasovali Zemanovo veto k letošní novele rozpočtu se schodkem 375 miliard korun.
Lze předpokládat, že i v tomto případě Sněmovna, kde má vládní pětikoalice pohodlnou většinu 108 hlasů, veto přehlasuje. Potřeba je 101 hlasů.
Že dojde k přehlasování veta již avizoval premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj je novelizování služebního zákona důležitým krokem k lepšímu fungování státní správy.