Článek
Na tiskové konferenci přímo na břehu rybníka u chovu, který patří společnosti Blatenská ryba, to řekl ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba.
„Na rybníku vidíme divoké kachny, které jsou pravděpodobně příčinou toho, že se sem ten virus dostal. Přesnou příčinou je pravděpodobně kontaminovaná podestýlka v hale s drůbeží,“ uvedl Kouba.
Jednatel společnosti Jiří Bláha je přesvědčen o tom, že k porušení veterinárních předpisů v komerčním chovu rozhodně nedošlo.
„Včera, když jsme začali nakládat kachny na porážku, našli jsme kolem 160 uhynulých kusů. Zavolali jsme veterináře a odebraly se vzorky. Už večer jsme věděli, že je to špatné, že je to virus ptačí chřipky. Určitě jsme však dodržovali veterinární opatření. Byli tady veterináři i na kontrole a máme o tom zápisy,“ konstatoval Bláha.
Drůbež se rychle uspí
Kachny chová společnost v Řitovízi od padesátých let. „Je to velký zásah do chodu společnosti. Ztratili jsme zhruba 650 tisíc korun a nevíme, kdy tady budeme moci znovu naskladnit kachny a jestli se opatření budou týkat i chovných kachen,“ podotkl Bláha.
Likvidace začala u rybníka za Blatnou po 13. hod. Hasiči a veterináři oblečení do ochranných obleků je nakládali přímo z haly do velkých modrých kontejnerů. Do těch následně pouštěli smrtící plyn. Práce trvala několik hodin, celkem se takto zlikvidovalo asi dvacet tun kachen.
„Dnes tady zasahuje pohotovostní středisko pro likvidaci nákaz Státní veterinární správy. Likvidace se provádí humánním způsobem, používáme kysličník uhličitý s koncentrací kolem osmdesáti procent. Dochází k rychlému uspání drůbeže,“ vysvětlil ředitel Kouba.
Ředitel jihočeských hasičů Lubomír Bureš zmínil, že na místě pracovalo padesát hasičů a zkušenosti sbírali i na Moravě, kde hasičské jednotky musely také kvůli ptačí chřipce likvidovat větší množství drůbeže.
Chov u Blatné je už desátým ohniskem patogenního viru H5N8 v České republice a čtvrtým ohniskem v Jihočeském kraji. Veterináři už museli kvůli ptačí chřipce utratit téměř 20 tisíc ptáků.