Hlavní obsah

Věstonická venuše odjela okouzlit Londýn

Právo, Jan Trojan

Je stará přibližně 29 000 let, moderní člověk ji zná teprve od 13. července 1925. Paleolitická kráska je vysoká 11,5 centimetru, v širokých bocích má 4,3 cm a levé ňadro má větší. Na zadní části těla spatříte rýhy, patrně tukové zářezy. Tým známého archeologa a badatele Karla Absolona ji objevil v popelišti lovců mamutů mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem v břeclavském okrese.

Foto: Dorian Hanuše, Právo

Věstonická venuše

Článek

Její cenu stanovili američtí starožitníci již v roce 2004 na 40 miliónů dolarů, vyváží se jen zřídka. V pátek ji pracovník Moravského zemského muzea (MZM) v Brně Martin Oliva přivezl do Britského muzea v Londýně, od čtvrtka 7. února tam začne výstava Umění doby ledové: Zrození moderní mysli. Britové požádali české kolegy celkem o 24 cenných předmětů z paleolitu, sdělila Právu mluvčí MZM Eva Pánková.

Venuši i další exponáty z paleolitických sbírek v Brně chrání v zahraničí zvláštní imunita vycházející z úmluvy OSN z roku 2004, protože tvoří součást kulturního dědictví suverénního státu. Zápůjčce do Londýna proto předcházelo složité jednání o povolení vývozu. České ministerstvo kultury nakonec dalo souhlas na základě doporučení naší ambasády v Londýně.

Věstonická venuše, jeden z nejvzácnějších archeologických nálezů střední Evropy, naposledy cestovala do Přírodně-historického muzea ve Vídni před pěti roky, konaly se tam oslavy stoletého výročí nálezu její mladší sestry, Willendorfské venuše z doby asi před 27 000 lety. Je zajímavé, že vápenec, z něhož je Willendorfská venuše vyrobena, může pocházet ze Stránské skály u Brna.

Související témata:

Výběr článků

Načítám