Článek
Reagovali tak na prohlášení Unie státních zástupců a Soudcovské unie, které shodně v uplynulém týdnu vybídly Veseckou, aby zvážila své setrvání ve funkci nejvyšší státní zástupkyně. Dokument zaslali i novinářům.
"Je třeba si zachovat naprostou odolnost proti různým evidentně účelově motivovaným požadavkům, jakožto i proti výzvám k odstupování z funkcí vedoucích státních zástupců bez zákonných důvodů a racionálních příčin,“ uvádí se v dokumentu, pod kterým jsou podepsaní oba vrchní státní zástupci. Ti se přitom dostali na své posty právě pod vedením Vesecké.
"Situaci shledávají za vážnou a ohrožení nezávislosti státních zástupců za reálné,“ podotkla v neděli mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.
"Položme si vážnou otázku, komu pokusy o destabilizaci fungujícího orgánů činného v trestním řízení prospívají?“ píše se dále v prohlášení.
Na Veseckou se snesla první velká kritika zpochybňující její nezávislost při postupu Nejvyššího státního zastupitelství v kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Odpůrci odejmutí věci původnímu žalobci pak většinou byli přeřazeni na jinou práci. Zatím posledním případem je nedávné odvolání Adama Bašného z pozice šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.