Článek
„Věřím, že senátoři nakonec návrh podpoří,“ řekl v úterý ve Sněmovně ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Ten zároveň odkázal na komunikaci na úrovni politických stran a klubů. „Samozřejmě probíhá jak skrze strany, tak skrze zodpovědné ministry,“ zdůraznil.
Podobně mluvil i ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan (STAN). „Věřím a většinou projde,“ řekl ke středečnímu projednávání novely v Senátu.
Obstrukční utrpení ve Sněmovně bylo k ničemu, Senát hází do nižší valorizace důchodů vidle
Rakušan zároveň zdůraznil, že se svými senátory bude ještě v úterý odpoledne mluvit.
„S obrovským respektem přistupuji ke každému názoru našeho senátora a budu s nimi hovořit. Senátoři dlouhodobě ukazují, že jsou samostatně myslící osoby. Diskuze se povede během odpoledne. Je přirozené, že předseda hnutí na tyto kluby chodí a půjdu tam i dneska s argumenty,“ uvedl Rakušan.
Plénum bude pravděpodobně hlasovat jinak
Podobně mluví i další zástupci koalice. „Nechal bych to na rozhodování pléna Senátu, protože to může a pravděpodobně bude hlasovat jinak. Věřím, že to podpoří a ušetří nás dalšího týdenního nocování ve Sněmovně,“ přidal se poslanec TOP 09 Michal Kučera. Jeho slova podpořil i Jiří Havránek z ODS.
Lidovec Jiří Navrátil ještě dodal, že zástupci vládních stran senátorům v úterý odpoledne znovu zopakují, proč novelu prosazují. „Znovu jim zopakujeme částky, které by zatížily rozpočet, a to hlavně v dalších letech. V součtu deseti let je to až 600 miliard,“ upozornil.
Ústavně-právní výbor Senátu v úterý doporučil nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů novelu zamítnout zejména kvůli způsobu jejího prosazení ve Sněmovně. V sociálním výboru byl pro schválení novely stejný počet členů jako pro její zamítnutí.
Senát k novele zasedne ve středu. Pokud by vládní důchodovou novelu neschválil, vážně by to ohrozilo její včasné přijetí do 22. března.
Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod by se zvýšil od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun podle míry inflace.
Koalice za novelu bojovala minulý týden ve Sněmovně více než čtyři dny. Opozice avizovala „peklo“ a kritizovala její schvalování v legislativní nouzi, také varovala před retroaktivitou. Pokud novela začne platit, chce ji napadnout u Ústavního soudu.