Článek
„Našimi zákazníky jsou silové složky, které zabraňují teroristickým útokům a kriminálním činům. Potřebují efektivní systém v boji proti různým formám nekalé činnosti,“ řekl majitel společnosti Ján Račko.
Systém, který umí rozpoznat hlas, chůzi a obličej, využívají například tajné služby a policie ve Spojených arabských emirátech, dále jej využívá Saúdská Arábie, Jordánsko nebo Bahrajn. „Tyto státy mají volnější pravidla, co se ochrany osobních údajů týče, využívají tedy schopnosti systému i pro běžné úkony. Systém je například schopen identifikovat VIP klienty na pobočce už při vstupu do banky,“ řekl Račko.
Je to v jistém smyslu zbraň. Když máte psa, tak může být hodný a chránit vás, ale také zlý a zaútočit
Jednu z částí systému, která rozpoznává obličeje, bude mít do konce tohoto roku k dispozici česká policie, společnost vyhrála soutěž vypsanou policejním prezídiem. Technologie v necelé vteřině porovná fotografii či záznam z kamery s databází, kde jsou miliony fotografií. Systém rozpozná i člověka v roušce, pokud ji má nasazenou níž na nose.
„Je to zbraň“
„Rozpoznávání obrazů může zachraňovat životy. Používá se například v bazénech, kde systém podle pohybů vyhodnotí, kdy se člověk začne topit, a upozorní plavčíka,“ řekl Walter Pavliš ze společnosti Cognivare.
Totální šmírování v Praze? Policie chce kamerový systém na rozpoznávání obličejů
Připustil ale, že systém, který připomíná proslulého „Velkého bratra“, lze zneužít, proto se s ním musí nakládat obezřetně.
„Je to v jistém smyslu zbraň. Když máte psa, tak může být hodný a chránit vás, ale také zlý a zaútočit. Vždy se musí dodržovat právní úprava státu, který jej používá,“ řekl Pavliš.