Článek
Přes 20 jezdců v neděli hodinu po poledni vyrazilo i letos na opentlených koních na místní hřbitov, kde rajtovali kolem kostela a zpívali duchovní píseň z 15. století Vstal z mrtvých. Pak se jízda vydala přes celou obec, aby zvěstovala zmrtvýchvstání Ježíše Krista a zažádala o požehnání pro pole. Tentokrát však poprvé v historii jízdy už lidé nelíbali kříž.
Zasáhla epidemie
„Tradici jsme mírně pozměnili kvůli epidemii covidu-19. Lidé už nelíbají kříž z hygienických důvodů. Jinak ale vše zůstává stejné,“ sdělil Václav David. Akci, která figuruje na seznamu nehmotného dědictví Moravskoslezského kraje, organizuje.
Ale i při epidemii, když byla v roce 2020 přísná bezpečnostní protiepidemická opatření, tak se jim podařilo jízdu kolem osení uskutečnit. „Vyjeli jsme tajně brzy ráno a jen čtyři. Nikomu jsme nic neřekli. Šlo o to udržet tradici,“ uvedl David. On sám začal jezdit v roce 1967, když mu bylo 17 let.
„Tradici nepřerušil koronavirus ani nacisté či komunisté. Jen jednou jsme nevyjeli, a to když napadlo tři čtvrtě metru sněhu. Párkrát jsme pořádně promrzli, jako v roce 2012,“ vzpomínal muž, který mnoho let jízdu vedl jako takzvaný Krojcfotr.
Kdysi se jely jízdy dvě
Dvakrát s nimi jel jízdu i ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Jednou při ní dokonce hasili oheň. V Lukavci, což je místní část Fulneku, se kdysi jezdily tyto jízdy dvě.
„Ráno vyrazili ženatí muži a odpoledne do sedel vyskočili svobodní. Teď už to ale děláme dohromady. Ženatí jezdci jsou označení barevnými pentlemi, svobodní bílými,“ vysvětlil David, který chce jízdu organizovat až do chvíle, kdy nevysedne na koně.
„Už si zaučuji nástupce. Mladí mají zájem, jen všichni neumí jezdit na koních, tak se to nejdříve musí naučit,“ usmíval se organizátor, který byl letos nejstarším jezdcem. Tomu nejmladšímu bylo 17 let.